U organizaciji Udruge pčelara Virovitica danas (srijeda) je u Tehnološko-inovacijskom centru u Virovitici pčelar, praktičar i poduzetnik Tvrtko Matijević održao predavanje za pčelare na temu „Pčelinji otrov kao budućnost pčelaštva u Hrvatskoj“.
Kako se radi o relativno malo poznatom pčelinjem proizvodu koji ima širok spektar primjene, a način njegova sakupljanja nije uobičajena pčelarska praksa, namjera ovog predavanja bila je informirati pčelare o dodatnoj mogućnosti zarade, tim više što su danas naši pčelari suočeni s već poznatim brojnim problemima i izazovima; rekao je na početku predavanja Tvrtko Matijević, koji je odmah potom informirao pčelare o svojim iskustvima i zapažanjima vezanim uz ekstrakciju pčelinjeg otrova.
– U početku nisam imao viziju razvoja vlastitog brenda, no brzo sam shvatio da bez završnog proizvoda nema napretka. Nakon što sam osmislio najbolju tehnologiju za ekstrakciju pčelinjeg otrova 2015. godine, te je Nastavni zavod dr. Andrija Štampar potvrdio da proizvodimo najkvalitetniji pčelinji otrov na svijetu, počeo sam razmišljati o sljedećem koraku u proizvodnji. Tako su 2021., uz dugo razmatranje i puno testiranja, prvi proizvodi lansirani na hrvatsko tržište. Riječ je o uređaju gdje se otrov skuplja elektroaparatom koji se sastoji od rama sa žicama ispod kojih se nalazi staklena ploča. Kada pčela dođe u kontakt sa žicama, električni impuls aktivira žalac s kojeg otrov pada na staklenu ploču. Nakon što se osuši, sakuplja se struganjem – objasnio je Tvrtko Matijević, koji je odmah potom istaknuo i važnost pčelinjeg otrova u medicini i kozmetici.
– Pčelinji otrov poznat je u svijetu od davnina. Onaj koji se proizvodi u svijetu sadrži 45-55 posto melitina, dok naš pčelinji otrov, proizveden mojom tehnologijom, gdje ni u jednom trenutku nije naštećeno pčeli, sadrži 70 posto melitina. Melitin je protein iz pčelinjeg otrova koji je zadužen za sve blagodati, a poznato je na svjetskoj razini da uništava, primjerice, od virusa HIV-a do stanica najagresivnijeg raka dojke. Također, pomaže kod upalnih stanja te povećava mikrocirkulaciju krvi 200 puta. Poznato je i da ljudi koji boluju od multiple skleroze i artritisa idu direktno na ubode živim pčelama, jer im to znatno olakšava simptome (apiterapija), stoga smo našu prvu BeeVenom Touch masažnu kremu namijenili upravo tim ljudima. U jednoj našoj masažnoj kremi nalazi se oko 12 pčelinjih uboda. Uz sve, dokazano je da pčelinji otrov djeluje poput prirodnog botoksa, jer zateže kožu lica, „pegla“ bore i potiče proizvodnju kolagena – rekao je o blagodatima ovog pčelinjeg proizvoda Tvrtko Matijević, koji je svoju pčelarsku karijeru započeo sasvim slučajno 2011. godine, a sada ima oko 120 pčelinjih zajednica.
– Vrlo brzo sam shvatio da je zbog pčelarskih problema potrebno prionuti dodatnoj mogućnosti zarade. Bilo je također i nekoliko mojih istomišljenika, a sada nas ima oko 160 koji se bavimo ekstrakcijom pčelinjeg otrova. Nadam se da ćemo uskoro taj broj povećati, tim više što smatram da je ovdje riječ o nečemu što slobodno možemo nazvati „budućnošću pčelaštva u Hrvatskoj“ – zaključio je Matijević.
Sve nazočne pozdravio je i pozvao na suradnju tajnik virovitičke udruge Mirko Kostelac.
(icv.hr, bs)