Nakon što je Ministarstvo zdravstva odobrilo Zavodu za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije provedbu novog preventivnog programa pod nazivom „Kako ne prokockati mladost i budućnost“, s provedbom od 2024. do 2026. godine, intenziviraju se aktivnosti u provedbi ovoga programa u Virovitičko-podravskoj županiji.
Stoga je upravo objavljena nova publikacija pod nazivom „Kako ne prokockati mladost i budućnost“, skupine autora (Davor Bodor, Siniša Brlas, Sanea Mihaljević, Neven Ricijaš i Miroslav Venus), a koju je uredio profesor Siniša Brlas, ujedno i voditelj ovoga programa. Izdavač je Zavod za javno zdravstvo „Sveti Rok“ Virovitičko-podravske županije.
Globalni cilj programa je osnažiti samozaštitne kapacitete mladih u Virovitičko-podravskoj županiji u prevenciji ovisnosti i ponašajnih ovisnosti i afirmaciji zdravlja te osnažiti kapacitete indicirane prevencije ponašajnih ovisnosti. Program je, dakle, usmjeren prevenciji kockanja i navike prekomjernog i rizičnog korištenja interneta među mladima, ali ima za cilj potaknuti i uključivanje problematičnih i patoloških kockara u sustav podrške i samopomoći u odvikavanju.
Zavod za javno zdravstvo kontinuirano provodi projekte i programe prevencije i suzbijanja ovisnosti i rizičnih ovisničkih ponašanja, a ovim se aktivnostima stvara dodana vrijednost u području borbe protiv ovisnosti na području naše županije, ali i šire. Sve su ove aktivnosti utemeljene na nacionalnim strateškim dokumentima, osobito na Nacionalnoj strategiji i Akcijskom planu, te na županijskom Akcijskom planu javnosti predstavljenom na netom održanom prvom simpoziju o ovisnostima u Virovitičko-podravskoj županiji. Važno polazište u provedbi ovakvih programa je sljedivost aktivnosti pa je zato i ovaj program osmišljen tako da se nadovezuje na aktivnosti prethodnih koji su u mrežu međusektorske suradnje povezali i u toj suradnji osnažili različite dionike koji na području Virovitičko-podravske županije djeluju u smjeru prevencije i suzbijanja ovisnosti. Pristup pojedinim rizicima, osobito za mlade, temelji se na rezultatima prethodno provedenog opsežnog istraživanja o rizičnim ponašanjima mladih u Virovitičko-podravskoj županiji, čime je postignuto da su projekti i programi koji se provode u Virovitičko-podravskoj županiji utemeljeni na rezultatima istraživanja unutar ciljane populacije kojoj su i namijenjeni.
Ovaj je program u mrežu suradnje uključio kao suradnike istaknute hrvatske stručnjake i voditelje školskih preventivnih programa u osnovnim i srednjim školama naše županije te klubove liječenih alkoholičara iz Virovitice, Pitomače i Slatine kao partnere u programu. Predstavljanje ove publikacije uskoro slijedi i edukacija dionika u programu, a o svemu će javnost biti pravovremeno izviještena.
Publikacija je u elektroničkom obliku besplatno dostupna ovdje.
(icv.hr, sb)