Ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek, kao izaslanica predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, sinoć (petak) je službeno otvorila obnovljeni Dvorac Pejačević i novi stalni postav Zavičajnog muzeja Našice.
Svečanosti održanoj u višenamjenskoj dvorani dvorca prisustvovali su i saborska zastupnica Nataša Tramišak, izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića, gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba sa suradnicima, saborski zastupnici Vesna Vučemilović, Goran Ivanović i Vladimir Bilek, zamjenik župana Osječko–baranjske županije Josip Miletić, gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, direktorica Turističke zajednice grada Našice Ines Resler, potomci obitelji Pejačević Marcus Pejacsevich i Nikola Adamovich, počasni građanin Našica Vladimir Šeks te brojni drugi gosti i djelatnici slavonskih muzeja.
U uvodu programa gosti su uživali u glazbenim izvedbama – Dorinu Canzonettu izveli su Luka Nađ na braču i prof. Dean Kopri na klaviru, dok je Miroslav Šarić pročitao pjesmu Ante Gardaša “Povratak”. Gostima su kroz postav dvorca, odjevene u povijesne kostime iz vremena obitelji Pejačević, prošlost dočarale članice kazališne sekcije HKD-a “Lisinski”.
Gradonačelnik Krešimir Kašuba izrazio je veliko zadovoljstvo posjetom ministrice te istaknuo važnost kulturne i prirodne baštine grada Našice.
– Danas otvaramo novo poglavlje grada Našica. U projekt obnove uloženo je čak 13 milijuna eura, što je rezultat dugogodišnjih napora koji su započeli 2015. godine, kada je Grad Našice kupio dvorac. Od 2016. godine intenzivno smo radili na razvoju i pripremi projekata, a 2019. potpisali ugovore koji su omogućili početak opsežne rekonstrukcije 2021. godine – rekao je Kašuba.
Posebno je naglasio značaj rekonstrukcije koja obuhvaća Veliki i Mali dvorac Pejačević, vilu Grőger, dva gradska trga te perivoj.
-Ovi prostori pričaju priču o dugoj kulturnoj i povijesnoj tradiciji našeg grada, koji ove godine slavi 795. rođendan. S ponosom promoviramo naše znamenitosti, poput Crkve svetog Antuna i svjetski poznate skladateljice Dore Pejačević, koja je u Našicama odrasla, stvarala i po svojoj želji ovdje sahranjena, van kripte obitelji Pejačević – kazao je gradonačelnik Kašuba naglasivši kako se ovom rekonstrukcijom čuva baštinu, ali i stvara bolja kvaliteta života za sugrađane, temeljeći to na strategiji razvoja Grada Našica, koja uključuje demografsku obnovu i unaprjeđenje kulturnih sadržaja.
Ministrica Nina Obuljen Koržinek izrazila je zadovoljstvo dolaskom u dvorac Pejačević s vjerom da će isti u budućnosti postati prostor za brojne izložbe i muzejske programe.
-Neizmjerno se veselim što smo danas u Našicama jer Dvorac Pejačević nosi ne samo veliku baštinsku vrijednost već i simbolički značaj za hrvatsku umjetnost i kulturu, zahvaljujući iznimnom doprinosu obitelji Pejačević. Ponosni smo na nasljeđe Dore Pejačević, koja je ostavila neizbrisiv trag u hrvatskoj, ali i europskoj glazbi. Vjerujem da će ovaj obnovljeni dvorac postati središte kulturnih događanja, prostor za brojne izložbe i muzejske programe, ali i atrakcija koja će privlačiti posjetitelje iz cijele Hrvatske, omogućujući im da se upoznaju s bogatom baštinom Našica – istaknula je ministrica Obuljen Koržinek.
Dodala je i kako je projekt obnove bio rezultat zajedničkih napora svih uključenih.
-Veliku zahvalnost dugujem ravnateljici Zavičajnog muzeja, gradonačelniku, kao i svim suradnicima koji su sudjelovali u ovom značajnom pothvatu. Posebno bih istaknula podršku nasljednika obitelji Pejačević, koji su, iako razasuti diljem svijeta, pružili potporu ovom projektu te izrazili zahvalnost Gradu Našicama i Hrvatskoj na prezentaciji njihove ostavštine – zaključila je ministrica.
Ravnateljica Zavičajnog muzeja Našice Silvija Lučevnjak izrazila je ponos i zahvalnost zbog povratka muzeja u obnovljeni dvorac Pejačević.
-Od 2021. do kraja prošle godine naš je muzej bio u svojevrsnom egzilu. Bili smo prisiljeni napustiti ovaj prostor i dislocirati cijelu našu građu. No, uvijek je divno vratiti se kući. Povratak Zavičajnog muzeja u obnovljeni dvorac Pejačević za nas je najljepši poklon za pedesetu obljetnicu našeg postojanja, jer upravo ovdje, prije pola stoljeća, započela je naša muzejska priča. Nadam se da ćemo opravdati povjerenje svih koji su uložili ogromne napore u obnovu ovog prostora te ispuniti očekivanja kako naših vjernih posjetitelja, tako i novih koje želimo privući – rekla je Lučevnjak.
Posebno je istaknula važnost identiteta muzeja i njegove specifične ponude.
-Svaki muzej nastoji se brendirati kroz jedinstvenu priču, a naš je povratak u vrijeme prijelaza iz 19. u 20. stoljeće, u razdoblje kada je obitelj Pejačević bila na vrhuncu svoje političke i društvene moći. Zahvaljujući ovom projektu, možemo posjetiteljima ponuditi nešto jedinstveno – šetnju kroz prošlost uz originalne predmete, umjetnine i namještaj. Naš muzej sada pruža doživljaj koji volim nazvati „malim slavonskim Trakošćanom – zaključila je Silvija Lučevnjak.
Saborska zastupnica Nataša Tramišak izrazila je veliko zadovoljstvo dolaskom u Našice te naglasila kako je otvorenje Zavičajnog muzeja važan trenutak u očuvanju hrvatske kulturne baštine.
-Veliko mi je zadovoljstvo danas biti ovdje u Našicama, u ovom idiličnom zimskom okruženju, i svjedočiti povratku Zavičajnog muzeja u njegov prirodni dom – obnovljeni dvorac Pejačević. Ovo je poseban trenutak za Našice i cijelu Osječko – baranjsku županiju, koja obiluje znamenitostima i kulturno – povijesnom baštinom. Obitelj Pejačević ostavila je neizbrisiv trag u našem identitetu, a njihova ostavština sada ponovno dolazi do izražaja u Našicama, Osijeku i Virovitici. Lijepo je vidjeti da se naša baština obnavlja, dobiva novu svrhu i doprinosi ljepoti naših gradova – rekla je Tramišak.
Naglasila je poseban značaj dvorca za Našice.
-Dvorac Pejačević, smješten u samom srcu grada, pravi je biser Našica i Osječko – baranjske županije. Uz franjevački samostan i župnu crkvu svetog Antuna Padovanskog, Našice postaju nezaobilazna destinacija za sve koji žele osjetiti bogatstvo naše povijesti i kulture. Vjerujem da će dvorac i Zavičajni muzej nastaviti služiti na ponos svih stanovnika Našica – dodala je Nataša Tramišak te se potom s nekoliko riječi osvrnula i na proces obnove dvorca, podsjetivši na ključne korake i suradnju, a posebno je istaknula važnost učinkovitog korištenja europskih sredstava.
Zamjenik župana Josip Miletić rekao je kao je timski rad vrlo važan u realizaciji velikih projekata te se zahvalio svima koji su pridonijeli ovom značajnom uspjehu.
-Obnova kulturne baštine vrijednosti od oko 100 milijuna kuna rezultat je dugogodišnjeg truda i suradnje. Radovi su simbolično započeti u Našicama tijekom sjednice Savjeta za Slavoniju, Baranju i Srijem, kojoj je prisustvovao i premijer. Ovaj projekt donosi ne samo očuvanje naše baštine već i novu vrijednost za Grad Našice i Osječko – baranjsku županiju, podižući njihovu vidljivost i atraktivnost za posjetitelje – naglasio je Miletić.
Posebno je zahvalio svima koji su sudjelovali u realizaciji projekta.
-Zahvaljujem tadašnjoj ministrici, a današnjoj saborskoj zastupnici Nataši Tramišak, kao i gradonačelnicima Krešimiru Kašubi i Krešimiru Žagaru, s kojima sam zajedno radio na ovim projektima. Sjećam se prije desetak godina, kada smo kupovali dvorce i razmatrali načine njihove obnove. Tada nije bilo jasno iz kojih sredstava ćemo ih obnoviti, ali grad je tada izdvojio 700 tisuća eura za kupnju oba dvorca. Danas, kada su oni obnovljeni, možemo biti ponosni na sve što smo postigli – zaključio je Josip Miletić te za kraj istaknuo kako obnovljeni Veliki i Mali dvorac te Grögerova vila sada predstavljaju ne samo kulturne institucije već i simbole grada.
(icv.hr, ak, nasice.com, foto: Ana Koš i Siniša Kulišić)