Da umjetnost ne poznaje granice, poznato je od davnina. Spoj dviju naizgled udaljenih kultura, hrvatske i južnokorejske, dogodio se u jedinstvenom projektu međunarodne suradnje.

Naime, Kazalište Virovitica udružuje snage s glumcima iz Južne Koreje kako bi se zajednički pripremili za Svjetski kongres lutkarskih kazališta UNIMA International koji će se održati u svibnju iduće godine. Riječ je o peteročlanoj ekipi iz Južne Koreje, predstavnicima korejske UNIMA-e (Međunarodnog saveza lutkara). Uz južnokorejsku ekipu u projektu sudjeluju i virovitički kazališni glumci, Sara Lustig i Silvijo Švast, te scenograf, kostimograf i oblikovatelj lutaka Krešimir Tomac.

Do suradnje koja predstavlja svojevrsni kulturni most između dva kontinenta došlo je na inicijativu Mirana Hajoša, stručnog suradnika za kazališnu i kulturnu suradnju Kazališta Virovitica, koji nam je otkrio nešto više o ovom zanimljivom međunarodnom kazališnom projektu.

NAJVEĆI AZIJSKI FESTIVAL LUTAKA

Kazalište Virovitica jedno je od „pionira“ koprodukcija u Hrvatskoj, poznato po 20-ak godina dugim suradnjama s kazalištima u Pečuhu, Poljskoj, Sloveniji, Srbiji te Bosni i Hercegovini. Prilika je to da se domaći ansambl i lokalna publika upoznaju s tuđom umjetnošću i načinom rada, ali i šire kazališne vidike.

– Ovaj put došlo je do nešto drugačije suradnje. Riječ je o Festivalu lutaka u korejskom Chuncheonu (eng. The Chuncheon Puppet Festival), najvećem azijskom festivalu lutaka u ovom trenutku. Prije dvije godine pozvali se me u Chuncheon da u okviru festivala održim predavanje o situaciji u Europi i regiji za vrijeme koronavirusa. Hrvatske kazališne institucije doista su dobro prošle u doba korone. Nismo bili zatvoreni, iako smo igrali za svega 15 ljudi. Uz to, Ministarstvo kulture pružalo je potporu samostalnim umjetnicima, odnosno nezaposlenima koji su uspjeli preživjeti to teško doba za sve umjetnike. Nedugo nakon toga dobili smo poziv za suradnju iz Južne Koreje i tako je sve počelo – objašnjava nam Miran Hajoš, dodajući kako su predstavnici korejske UNIMA-e za suradnju od svih europskih zemalja izabrali upravo Hrvatsku, i to – Viroviticu.

Dizajn bez naslova 3
fotoUstupljena fotografija, Canva

Nakon dogovora s ravnateljem Tomislavom Pintarićem i virovitičkom kazališnom ekipom Hajoš je s idejom otišao i samim osnivačima, Gradu Virovitici i Virovitičko-podravskoj županiji, koji su odmah prihvatili prijedlog za međunarodnu kazališnu suradnju Virovitice i Chuncheona. Cijeli projekt svesrdno je podržalo i nadležno Ministarstvo koje dva puta godišnje raspisuje natječaj za međunarodnu suradnju, sufinancirajući ga s 10.000 eura.

LUTKARSKA PREDSTAVA ZA – ODRASLE

Ovaj neobičan spoj Hrvatske i Južne Koreje iznjedrio je nešto novo, drugačije i posebno – lutkarsku neverbalnu predstavu za odrasle. Premijerna izvedba ove maštovite predstave bit će na završnom Svjetskom kongresu UNIMA International koji će se održati u Južnoj Koreji u svibnju 2025., a Virovitičani će je moći vidjeti na jesen iduće godine.

Pripremajući ovaj lutkarski projekt peteročlana ekipa iz Južne Koreje krajem ovoga ljeta posjetila je Viroviticu.

– Njih petero, dvoje glumaca, redateljica i pisac s producenticom, došli su u Viroviticu na tri tjedna, a prisustvovali su i našem Rokovu, manifestaciji povodom Dana grada. Bili su dobro ugošćeni i stvorila su se neka nova prijateljstva. Tijekom njihovog boravka ovdje počeli smo međusobno komunicirati i uspoređivati dva sistema rada. Južna Koreja je jedna dobra sublimacija istočnjačkog i zapadnog stila; nisu toliko tradicionalni kao Kinezi ili Japanci, a vidljiv je i utjecaj Zapada, pogotovo Amerike. Isto tako, korejska kinematografija je vrlo ekspanzivna i ima rastuće gledateljstvo u Europi – primjećuje Hajoš.

glumci-Custom
fotoUstupljena fotografija

JEZIK KOJI ĆE SVI RAZUMJETI

Iako ne otkriva puno o tematici same predstave, ovaj kazališni stručnjak tvrdi kako se radi o vrlo ozbiljnoj temi izbjeglištva. Kada smo ga upitali o snalaženju u komunikaciji s korejskom ekipom, Hajoš odgovara:

– Iako našim glumcima nije problem igrati na engleskom, korejski kolege nisu pretjerano vični u tom jeziku. Ipak, predstava se ne igra ni na jednom jeziku – neverbalna je. Svatko će razumjeti neverbalno kazalište i to je velika prednost. Ako bude uspješna, a nadamo se da hoće, igrat će se po raznoraznim festivalima kako u Europi, tako i u Aziji – ističe.

Još jedna razlika u radu jednih i drugih glumaca jest – radno vrijeme. Naime, Južna Koreja nema zaposlene glumce ili redatelje, a virovitičko Kazalište ima i glumce, scenografa, kostimografa i oblikovatelja lutaka „na plaći“ pa se mogu prilagoditi vremenu rada. Imena korejskih glumaca također su bila jedna od „prepreka na putu“, stoga se virovitički ansambl snašao – davanjem nadimaka.

– Korejska imena ne znamo napamet pa smo im odlučili dati nadimke: Peggy, Porko, Sani… Jedino je producentica Emilija – sa smiješkom govori Hajoš.

Prvi koji putuje u Južnu Koreju krajem studenoga je Krešimir Tomac, a potom ga početkom prosinca slijedi preostali virovitički trojac. U Chuncheonu ostaju sve do 26. prosinca, a prvu pokaznu predstavu imat će 24. – na Badnjak. Završna tri tjedna priprema za poznati lutkarski festival odvijat će se početkom svibnja sljedeće godine.

– Posebno mi je drago i ponosan sam što će premijera predstave biti na svjetskom kongresu, ispred predstavnika više od 80 zemalja iz cijeloga svijeta. U dalekoj Južnoj Koreji čut će se za našu malu Viroviticu i to je već veliki uspjeh – ističe Hajoš.

Virovitičkoj kazališnoj ekipi želimo sretan put i puno sreće na svjetskim daskama koje život znače. Željno iščekujemo razglednicu i dojmove!

(icv.hr, rtk, dj)