Stanari zgrade u Pejačevićevoj ulici, sudjelujući u pilot-projektu, tijekom posljednjih 6 mjeseci koristili su drobilicu za zbrinjavanje ostataka voća, povrća i drugih prehrambenih namirnica nastalih u pripremi obroka. Danijela Karlović, predstavnica stanara, ističe kako je u projekt bilo uključeno 25 sudionika te da su njihova iskustva i povratne informacije isključivo pozitivni.

-Sama ugradnja drobilice bila je brza i jednostavna. Upute o korištenju dobili smo putem letka, a nakon same ugradnje i puštanja u rad demonstriran nam je način korištenja. Tehnička podrška tvrtke zadužene za ugradnju bila je stalno dostupna za sve naše upite. Cijeli postupak, uključujući ugradnju, bio je potpuno besplatan – objašnjava Karlović.

Dodaje kako se drobilica instalira ispod sudopera, u kuhinjski element, te da zauzima minimalno prostora. Gotovo je neprimjetna.

-Uređaj je potpuno siguran za upotrebu. Njegovim postavljanjem instalira se i gumb za pokretanje, čiji se položaj može dogovoriti s majstorima ovisno o vrsti sudopera, kako bi bio lako dostupan prilikom svakodnevnog korištenja – kaže.

Jednostavna upotreba

Princip rada drobilice izuzetno je jednostavan. Umjesto da kore, ljuske jaja i ostale ostatke hrane, odnosno sav biootpad, odloži u smeđe kante ili kontejner ispred zgrade, Danijela ih je odlagala u sudoper.

 viber slika 2024 09 06 13 23 00 060

Prvo bi pustila vodu, uključila drobilicu putem gumba i uz pomoć lopatice sve ostatke gurala u rešetku.

-Na početku korištenja postavljala su se pitanja o sigurnosti, osobito u vezi s mogućnošću ozljeda od noževa, no to je isključeno. Drobilica je potpuno sigurna, jer su noževi smješteni ispod zaštitne rešetke, a biootpad se gura u drobilicu pomoću lopatice, koja ujedno služi kao čep za sudoper.

Riječ je o uređaju koji je toliko siguran da ga mogu koristiti čak i djeca – pojašnjava Danijela Karlović.

Nakon što sudoper ostane prazan, potrebno je ostaviti vodu da teče još desetak sekundi kako bi se sustav potpuno očistio, čime je postupak završen.

Minimalna potrošnja vode i čišća radna površina

-Potrošnja vode pri korištenju drobilice također je minimalna, budući da postupak traje nešto više od jedne minute, ovisno o količini biootpada- naglašava Danijela Karlović.

Dodaje kako nakon obrade otpada ostaje čist sudoper i radna površina u kuhinji.

-Sjetite se kako kuhinja izgleda tijekom pripreme obroka. Osobno koristim puno voća i povrća. Kore od krumpira, banana, luka, pa čak i velike kore od lubenice koje obično prate kapanje i mrlje, kosti od piletine, ostatke tjestenine ili riže – ništa od toga nisam morala odvajati. Veće komade jednostavno bih usitnila i ubacila u sudoper, kako bih ih gulila ili rezala. Proces je izuzetno praktičan, kuhanje je čišće, kao i sama kuhinja nakon pripreme obroka – zaključuje.  

Danijela Karlović pojašnjava da je količina biootpada u stanu smanjena gotovo 100 posto, zahvaljujući drobilici. Uređaj je uspješno usitnjavao ljuske jaja, riblje i pileće kosti, manje kosti drugih životinja, talog kave te, u manjim količinama, krupnije kosti, koštice voća, pa čak i lišće sobnih biljaka.

viber slika 2024 09 06 13 23 00 017

Ograničenja u korištenju drobilice

-Drobilica nije predviđena za usitnjavanje školjki, rakovih krakova, sirovih kostiju i sličnih materijala. Također, ovaj uređaj ne smije biti izložen metalu, staklu, plastici, drvetu ili tekstilu – upozorava Danijela Karlović. Naglašava da se kroz drobilicu ne smiju propuštati ni masti, ulja, kao ni kemijska sredstva za čišćenje.

-Kod biljaka, zbog vlaknaste strukture, nije preporučljivo ubacivati stabljike – dodaje, ističući važnost pravilnog korištenja drobilice kako bi se izbjegli potencijalni problemi i oštećenja.

 

ipiccy image 2

Pilot-projekt potaknuo interes među stanarima

Danijela Karlović ističe kako su na početku pilot-projekta najviše interesa pokazali mlađi stanari, no s prvim pozitivnim iskustvima, sve više stanara izrazilo je želju za ugradnjom drobilice.

-Prednosti su vidljive već od prvog korištenja. Osim što se smanjuje količina biootpada, skraćuje se i vrijeme pripreme hrane. U zgradama nemamo mogućnost odmah iznijeti otpad, pa ga često držimo u kanticama ili vrećicama, koje obično iznosimo tek navečer, kako ne bismo izlazili više puta dnevno samo zbog otpada.

Drobilica eliminira potrebu za odvajanjem otpada, smanjuje pojavu bakterija, neugodnih mirisa, a također sprječava pojavu sitnih mušica koje često prate ostatke voća. S obzirom na sve te prednosti, drobilice su izuzetno praktično, čisto i sigurno rješenje, osobito za stanare u višestambenim zgradama – zaključuje Karlović. Dodaje kako je zadovoljna činjenicom da će drobilica ostati u njenom stanu i nakon završetka pilot-projekta.

(icv.hr, foto: M. Lovrenc)

logo drobilica