Naš kolega i suradnik Kristijan Paljar podijelio je s nama zanimljivost vezanu uz promjene na biljkama uzrokovane iznadprosječno visokim temperaturama zraka, ali i “poremećenom” klimom ove godine.
Naime, jabuka u njegovom vrtu (a zacijelo će i mnogi čitatelji u svojim voćnjacima i vrtovima primijetiti neobične aktivnosti biljaka za ovo doba) – ponovno cvate! Po treći put u godinu dana, podsjeća kolega. Prvo su voćke cvale u studenom prošle godine, potom u “redovno” proljeće, a sada i početkom rujna.
-Na jednoj grani danas imamo sva godišnja doba. Od dijela na kojem je list pao, preko cvijeta, lista pa sve do ploda jabuke koji čeka berbu. Nažalost, zbog globalnog zagrijavanja ove pojave su sve su češće pa, da se moje jabuke pita, na početku klimatološke jeseni, one bi spremno ‘odgovorile’ da su u proljeću – kaže naš kolega koji ističe kako je ovo samo još jedno upozorenje da je priroda izgubila kompas i pojam godišnjih doba.
Kada govorimo o dijelu voćkarica koje su jako zbunjene, pa cvjetaju krajem kolovoza i početkom rujna, svjesni smo da su voćke svoje fiziološke funkcije svele na minimum.
-Naravno da se velik dio generativnih pupova neće aktivirati i te će voćke, usprkos jesenskoj cvatnji, sljedeće godine ipak dati rod. Treba imati na umu da ovakav neuravnotežen razvoj oslabljuje i iscrpljuje voćku, što znači da će i urod iduće sezone biti slabiji – upozorava K. Paljar, dodajući kako je procvjetalim voćkama u ovo vrijeme potrebna dodatna njega.
Jedna od prvih mjera je gnojidba. K. Paljar kaže kako jedan od mogućih razloga cvatnje voćaka u jesen može biti i neadekvatna ljetna rezidba, kojoj treba pristupiti pravovremeno i krajnje oprezno, posebno stoga što i diferencijacija cvjetnih pupova kreće u ljetnim mjesecima, kad se i obavlja ljetna rezidba.
-Kako bi se izbjegle ekstremne pojave jesenske cvatnje u većoj mjeri, voćari trebaju posebnu pažnju posvetiti pravilnoj njezi te zaštiti nasada od bolesti i štetnika, po mogućnosti na ekološki prihvatljiv način – kaže K. Paljar.
(icv.hr)