Informativni centar Virovitica posjetio je Kamp za mlade rendžere, koji se na području Virovitičko-podravske županije ove godine održava po prvi put. Počeo je jučer (utorak) u Posjetiteljskom centru Dravska priča, u organizaciji Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije, koja Kamp provodi u okviru najvećeg europskog life projekta Life Restore for MDD, a u kojem sudjeluje 17 partnera iz 5 zemalja.

Bogat i u svaku sekundu osmišljen program obuhvaća puna tri dana koji su ispunjeni raznim aktivnostima. Za djecu je Kamp besplatan. Okupio je tridesetak polaznika s područja naše županije, od kojih će neki tek krenuti u školu, dok najstarija generacija mladih rendžera završava četvrti razred osnovne škole.

Djeca u okviru Kampa spavaju u Dravskoj priči, obilaze posjetiteljske centre, otkrivaju prirodne ljepote našeg kraja, upoznavaju se sa zanimanjima vezanima uz zaštitu prirode i ljudi…Imaju osigurano pet obroka dnevno, a dobili su na poklon i odjeću, ruksak sa dalekozorom, bocom i čašom za vodu, kompas i ostalo što će im, kao pravim rendžerima, olakšati put i otkrivanje prirodnih ljepota na lokacijama koje posjećuju i istražuju.  

kamp renderi1

-Mislim da smo napravili sadržajan program i da će djeca puno toga moći naučiti i vidjeti, ponajviše ono čime se mi bavimo, a to je zaštita prirode. Kroz tri dana imat će priliku saznati da ovaj posao nije samo idiličan, već ozbiljan, zahtjevan i da traži ne samo znanje, već i dobru kondiciju – sa smiješkom priča ravnateljica Javne ustanove Tatjana Arnold-Sabo.

BICIKLOM UZ DRAVU, PA LEGENDE O VILENJACIMA 

Tako su se prvog dana Kampa mali rendžeri upoznali sa Dravskom pričom, postavom Centra i perivojem, odvezli rutu od 10-ak kilometara biciklom uz rijeku Dravu, saznali zašto su važni volonteri HGSS-a, kako izgleda potraga za izgubljenom osobom i pružanje prve pomoći. Navečer su uz logorsku vatru od pravog vilenjaka slušali priče, mitove i legende vezane uz rijeku Dravu i područje na kojem se nalaze.

-Prva noć nekima je bila u znaku uzbuđenja, pa nisu puno spavali – odaje nam ravnateljica, dodajući kako je s ovom znatiželjnom skupinom djece cijeli tim Javne ustanove i Dravske priče, odnosno njih desetak, koji ih vode i bdiju nad njima puna 24 sata dnevno.

Danas (srijeda), kada je kamp posjetio ICV, jutro su počeli tjelovježbom, a nakon doručka uslijedio je put do Velikog Polja u općini Lukač i rukavca na rijeci Dravi.

RUKAVCI, KRIŽNICA, JAHANJE KONJA

U narednim godinama rukavac se planira restaurirati u pravu posjetiteljsko-prirodnu oazu, u suradnji s Hrvatskim vodama.  Struka je na tom mjestu već obavila istraživanje nultog stanja flore i faune, pa su djelatnici Javne ustanove mladim rendžerima govorili više o vrstama ptica, osobito orla, kao i drugim pticama, ribama i vodenim staništima koje će promatrati još pune četiri godine.

Neiscrpnu i brzu Dravu slijedila je vožnja do Križnice, o čijoj su povijesti i šarolikosti vrsta djeca saznala nešto više. Nakon upoznavanja s bioraznolikosti Križnice, mališani su posjetili ergelu konja u Vukosavljevici gdje su prošli malu školu jahanja te naučili kako pripremiti i održavati konja, na koji ga način očistiti, koju sve hranu jede… Uz to, svatko je imao priliku ući u staju i pripremiti ju za odmor ovih plemenitih životinja.

-Sva su djeca zainteresirana, bistra, prate što se događa i jako su komunikativna, što je veliko olakšanje ovakvim kampovima jer uvijek treba imati povratnu informaciju kako biste vidjeli ide li sama edukacija u dobrom smjeru – objašnjava nam interpretatorica Dora.

IMG 4979

Edukacija, dobra zabava i ugodan boravak koji će ostati zapamćen – ciljevi su interpretatora Posjetiteljskog centra Dravska priča. Dora Šušak Kereta, jedna od suradnica, interpretatorica i animatorica djece, ističe kako su mladi rendžeri poslušni i da aktivnosti prolaze bez većih problema.

-Sretni su i zadovoljni, ali pomalo i umorni nakon aktivnosti prvoga dana. Ne prestaju ispitivati o stvarima koje su naučili, pa ponovno prolazimo neke teme. Jučer je daleko najviše priče bilo o HGSS-u – objašnjava.

– Što se tiče mobitela, smiju ih koristiti u svoje slobodno vrijeme, ali kada negdje idemo, zamolimo ih da iste ne nose. Jednostavno se ne mogu posvetiti onome što se događa oko njih. Vrlo brzo su se odvikli od ekrana i počeli promatrati svoju okolinu – ističe Dora Šušak Kereta, navodeći kako su mobiteli problem današnjice jer se djeci više sviđa virtualni svijet od onog realnog.

„FORTNITE“ U PRIRODI

Braća Jakov (6) i Ivan (11) veći dio svojih praznika provode pred malim ekranima, igrajući se i družeći – online. Ova trodnevna avantura u prirodi došla im je kao svojevrsna zamjena za akciju na digitalnim platformama, „Fortnite“ uživo, kažu.

-Odlučili smo doći u kamp kako bismo malo izašli iz kuće i maknuli se od „plejke“. Na mobitelu smo puno manje, za vrijeme pauze i slobodnog vremena – objašnjava nam stariji brat Ivan, koji je mlađem Jakovu prava desna ruka. Pomaže mu skinuti ruksak, odvrnuti čep s boce s vodom, brine se je li se poprskao sredstvom protiv komaraca i treba li mu što dok voditelji Kampa educiraju ostale.

20240807 101433 Custom

– Najviše mi se svidio jučerašnji dolazak HGSS-a, a upoznao sam se i s nekim novim životinjskim vrstama. Danas je na redu jahanje konja i jako sam uzbuđen zbog toga – govori Ivan, dok nam Jakov pokazuje kako se koriste kompas i dalekozor.  

Bez brata i sestre, ali „opremljena“ dobrom voljom za kampiranje u prirodi, došla je i djevojčica Ana (6). Među mladim rendžerima stvorila je nova prijateljstva i super se zabavlja, no ipak joj nešto nedostaje.

-Znam da me moj pas Bella čeka kod kuće i već mi nedostaje. Ovdje sam se sprijateljila s tri djevojčice i veseli me sve što radimo zajedno – povjerila nam je Ana, istaknuvši kako joj je od svega najljepše samo putovanje s prijateljima.

20240807 115125 Custom

Dvije sestre i brat – Larisa, Emanuel i Petra također su u Kampu. Larisa (8,5) kao godinu dana starija sestra Emanuelu i Petri pomaže ako im nešto zatreba, a iz prvog dana Kampa izdvaja biciklizam uz rijeku Dravu kao nešto posebno.

-To mi je bilo jako lijepo, kao i to što se družimo i svašta vidimo i učimo- ističe Larisa.

Nakon Križnice i Vukosavljevice, mladi rendžeri vratit će se na večernji program u Dravskoj priči, tijekom kojeg će s djelatnicima Javne ustanove zajedno postaviti noćne kamere u perivoju, kako bi ujutro mogli vidjeti koga su od životinja „uhvatile“ u noćnoj šetnji. Prije spavanja na redu je i promatranje zvijezda teleskopom.  

DSCN3398 Custom
fotofoto: Virovitica-nature

I RODITELJI BI U KAMP

Posljednji dan Kampa, doznajemo, bit će u znaku snalaženja u prirodi i konkretnih istraživanja; djeca će nakon Poučne staze i uzoraka koje donesu iste promatrati pod mikroskopom te analizirati snimke noćnih kamera.

Potom će uslijediti kratki rezime Kampa, kroz kviz i zabavu u kojoj će ponoviti što su sve vidjeli i naučili. Djelatnici Javne ustanove ističu kako će sigurno svatko od malih rendžera ponijeti kući posebnu uspomenu na prvi Kamp ove vrste.

-Budući da nam projekt traje pet godina, čeka nas još četiri kampa, odnosno po jedan svake godine. Nastojat ćemo da svaki bude s ovako bogatim i intenzivnim programom, koji djeci omogućuje da na zabavan, a opet informativan način, nauče što više o prirodi, njenoj važnosti, zaštiti biljnih i životinjskih vrsta i da kvalitetno provedu svoje vrijeme na ljetnom odmoru – ističe ravnateljica T. Arnold-Sabo.

Koliko se kamp svidio i samim roditeljima, možda najbolje opisuje činjenica da je velik broj njih prilikom dovoza djece na prvi dan kampa poželio da postoji ista varijanta programa, samo za odrasle.

-Da, imamo upita zašto tako nešto nema i za roditelje, odnosno odrasle. Neću ništa odavati, reći ću samo da ništa nije isključeno za naredne godine – tajanstveno kaže T. Arnold-Sabo.

(icv.hr, dj, mlo, foto: D. Jagarinec, M. Lovrenc, virovitica-nature.hr)