Svjetski dan vlažnih staništa obilježava se svake godine 2. veljače, na dan kada je 1971. godine u iranskom gradu Ramsaru potpisana Konvencija o zaštiti vlažnih područja od međunarodnog značaja. Ramsarska konvencija obvezuje svaku zemlju potpisnicu na opće očuvanje vlažnih staništa na vlastitom teritoriju i predstavlja okvir za međunarodnu suradnju u zaštiti i održivom korištenju vlažnih staništa. Do sada joj je pristupilo 172 zemlje članice, koje su čak 2435 područja proglasila vlažnim područjima od međunarodnog značaja i koja ukupno zauzimaju površinu od 254 685 425 hektara. Hrvatska je potpisnica Ramsarske konvencije od 1991. godine.

Ove godine Svjetski dan vlažnih staništa se obilježava pod motom “Vlažna staništa – dobrobit za čovječanstvo”.

Danas (petak) je u povodu obilježavanja Svjetskog dana vlažnih staništa, a u sklopu provedbe projekta LIFE RESTORE for MDD – Očuvanje i obnova poplavnih šumskih staništa duž rijeka Mura-Drava-Dunav (Preserving and restoring floodplain forest habitats along the Mura-Drava-Danube rivers-LIFE22-NAT-AT-LIFE RESTORE for MDD), Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije u Posjetiteljskom centru Dravska priča u Noskovcima organizirala već tradicionalnu zimsku biciklijadu pod nazivom “4. Winter Wetlands Bike Tour”.

Pozdravnim riječima sudionicima su se obratili ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije Tatjana Arnold Sabo, Blanka Celinšćak Mezga iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, Nikolina Petković Gregorić iz Nacionalne kontakt točke programa LIFE, MINGOR i župan Virovitičko-podravske županije Igor Andrović.

– U sklopu ovog projekta bit će organizirane razne aktivnosti s naglaskom na obnovu raznih vlažnih staništa na području Mure, Drave i Dunava, a zajedno s Hrvatskim vodama restaurirat ćemo i jedan rukavac kod naselja Budrovac Lukački, područje koje se zove Orlovo selište na kojem ćemo provoditi različita istraživanja vrsta i tipova staništa. Uz ove aktivnosti, organizirat ćemo i javna događanja te provoditi kamp za mlade rendžere kako bismo ih usmjerili na važnost očuvanja prirode. Projekt je vrijedan preko 20 milijuna eura pri čemu EU sufinancira sa 67 posto, partneri s 33 posto dok nam Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pomaže s dodatnih 50 posto – rekla je Tatjana Arnold Sabo, ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode i ekološkom mrežom Virovitičko-podravske županije.

– Projekti naše Javne ustanove imaju veliko značenje za našu županiju, a rezultat jednog od takvih velikih projekata jest upravo i ova ustanova, Dravska priča gdje je nekada bio ljetnikovac grofa Draškovića, ali i područna škola. Županija smo koja ima dva parka prirode pod UNESCO zaštitom, Park prirode Papuk i rijeku Dravu zbog čega je ova biciklijada uz Dravu jedna lijepa inicijativa jer ova rijeka obiluje upravo različitim tipovima vlažnih staništa. Čestitam svim djelatnicima na konstantom trudu, radu i provođenju projekata jer smo na ovaj način prepoznati po bogatoj prirodnoj i kulturnoj baštini i to ne samo u našoj županiji već i diljem Hrvatske – kazao je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.

Nakon pozdravnih riječi, voditelj bioistraživačke stanice Vladimir Juhaz održao je prezentaciju “Vlažna staništa – dobrobit za čovječanstvo”, a ravnateljica Javne ustanove Tatjana Arnold Sabo prezentirala je projekt LIFE RESTORE for MDD i aktivnosti koje će Javna ustanova provesti tijekom realizacije projekta koji traje pet godina.

Projekt provodi 17 partnerskih institucija s područja Hrvatske, Slovenije, Mađarske, Austrije i Srbije u trajanju od 1. listopada 2023. godine do 30. rujna 2028. godine u vrijednosti od 20.024.000,13 eura. Područje na kojem će se provoditi projekt obuhvaća 2,071.6 km2 riječnog toka povezujući tako 17 Natura 2000 područja i ostalih zaštićenih područja unutar UNESCO-vog Pentalateralnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav.

Prezentacijama su nazočili i načelnici općina Čađavica i Sopje, Mirko Rončević i Berislav Androš, a načelnik Androš sudjelovao je i u vožnji biciklom uz rijeku Dravu.

(www.vpz.hr, virovitica-nature.hr, adf, foto: D. Fišli)