Iznadprosječno visoke temperature zraka obilježile su Božić. Najviše dnevne temperature zraka na području Virovitičko-podravske županije kretale su se između 16°C i 17,5°C.
Stjepanje je također obilježeno iznadprosječno visokim temperaturama zraka, no ipak manje izraženim nego tijekom Božića. Badnjak, Božić ali i Stjepanje 2009. godine bili su rekordno topli. Inače na području Virovitice od 1951. godine imamo u bazi DHMZ-a službena mjerenja. Spomenute 2009. godine temperature zraka su rasle do 21°C.
Osvrt na bijeli Božić, ali i percepciju javnosti ako bjeline tijekom Božića
Na području Virovitice zadnji bijeli Božić smo imali 2007. godine kada smo tijekom Božićnog jutra mjerili 17 centimetara snijega.
Inače na Badnjak smo prije prelaska kiše u snijeg, imali „ledenu kišu“ koja je brzo uz pad temperature zraka prešla u snijeg. Tijekom Badnjaka i Božića jutarnje su se temperature zraka kretale između -6°C i -3°C, a najviše dnevne između -4°C i -2°C.
Globalno zagrijavanje i promjena klima, ukazuje na izraženu južinu tijekom prosinca pred Badnjak i Božić. Od 1991. do 2020. godine prosječna dnevna temperature zraka tijekom Badnjaka i Božića bila je oko 8°C viša u odnosu na godine prije.
Vjerojatno će se nastaviti u godinama pred nama trend porasta temperature zraka, tako će vjerojatnost bijelog Božića biti sve manja.
Do kraja 2023. godine očekujemo nastavak iznadprosječne topline.
Jutarnje temperature zraka između 3°C i 9°C, a najviše dnevne između 10°C i 15°C ili koji stupanj više. Magla ili sumaglica u danima pred nama sve je brojnija i dugotrajnija. Vjetar i dalje pretežno južnih i jugozapadnih smjerova. Stara godina vjerojatno će biti obilježena uz povremenu slabu kišu.
(www.icv.hr, kp)