Danas (utorak) su u Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica predstavljeni rezultati istraživanja o ovisničkim ponašanjima učenika virovitičke Gimnazije tijekom proteklih 40 godina. Rezultate su predstavili psiholozi Siniša Brlas i Sanja Lješčak na Nastavničkom vijeću u okviru obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti.

Istraživanje je osmislio profesor psihologije Siniša Brlas, voditelj Odjela za prevenciju ovisnosti i mentalno zdravlje u Zavodu za javno zdravstvo “Sveti Rok” Virovitičko-podravske županije. Radi se ustvari o analizi podataka o rizičnim, odnosno ovisničkim ponašanjima učenika (pijenje alkohola, pušenje i zloupotreba droga), koji su prikupljeni u istraživanjima provedenima 1983., 1988. i 2023. godine.

U prvom su valu istraživanja u tadašnjem Centru za odgoj i usmjereno obrazovanje podatke prikupili Stjepan Brlas i Slavko Sakoman 1983. godine, u drugom je valu u istome Centru istraživanje proveo Siniša Brlas 1988. godine u okviru svojeg završnog (maturalnog) rada u kojemu je usporedio ove podatke s onima iz 1983. godine, a u trećem su valu podatke prikupili psiholozi Siniša Brlas i Sanja Lješčak u Gimnaziji Petra Preradovića Virovitica tijekom 2023. godine.

Korišten je istovjetan obrazac prikupljanja podataka što je omogućilo i usporedbu dobivenih rezultata i prikaz trendova u ponašanjima učenika različitih generacija. Primijenjen je anketni upitnik, a pitanja su bila o pušenju, pijenju alkohola i zlouporabi droge te o dobi i spolu. Obuhvaćeni su učenici od 1. do 3. razreda gimnazijskih usmjerenja u Virovitici, sveukupno 1694 učenika oba spola, odnosno 1291 ispitanika 1983. godine, 182 ispitanika 1988. godine i 221 ispitanik 2023. godine.

Rezultati analize pokazuju kako u pijenju alkohola između 33% učenika 1983. i njih 27% 1988. godine nema statistički značajne razlike, dok 2023. učenici statistički značajno više piju (66%) u odnosu na prethodna istraživanja. Drogu je i 1983. i 1988. godine zloupotrijebilo 4% učenika, a 2023. godine njih 9% i to je povećanje statistički značajno. U 1983. godini pušilo je 29% učenika, 1988. godine njih 18% (što je statistički značajno manje), te 2023. godine njih 14% što nije statistički značajno smanjenje u odnosu na 1988. godinu. Također je uočen novi trend štetne zloupotrebe, a to je “pušenje” (ustvari inhaliranje) e-cigareta koje 2023. godine upotrebljavalo 15% učenika, njih više nego što ih puši klasične cigarete.

Rezultati ukazuju na trendove u ovisničkim ponašanjima mladih koje podrazumijevaju unos štetnih tvari u organizam: s godinama sve manje puše, ali sve više piju alkohol i zloupotrebljavaju droge. Njihovi su obrasci ponašanja odraz generacijskih promjena, a ponašanja su posljedica i dostupnosti pojedinih sredstava ovisnosti: u današnje je vrijeme droga mladima dostupnija, pušenje je za maloljetnike postalo proskribirano (kupnja cigareta zabranjena pa se okreću e-cigaretama do kojih vjerojatno lakše mogu doći), dok je alkohol gotovo legalno sredstvo ovisnosti nedovoljno socijalno nepoželjno i s anksiolitičkim djelovanjem koje generira nove obrasce pijenja (binge drinking ili ekscesivno pijenje).

Istraživanje je pokazalo kako mladi kroz generacije mijenjaju obrasce rizičnih ponašanja, usvajaju i nove oblike rizičnih ponašanja (pušenje e-cigareta), ali su ustvari tijekom rasta i razvoja stalno izloženi rizičnim činiteljima za razvoj ovisnosti. Ovakvi su podaci iznimno važni jer mogu poslužiti razumijevanju ponašanja mladih te se mogu koristiti za osmišljavanje i implementaciju preventivnih programa usmjerenih djeci i mladima, osobito u okviru školskih preventivnih programa, a takvi se programi utemeljeni na rezultatima istraživanja kontinuirano već i provode u Virovitičko-podravskoj županiji.

(www.icv.hr, sb)