U društvenom domu u Kladarama jučer (četvrtak) je održana završna konferencija projekta “Aktivni i perspektivni u svojoj zajednici”.

Nositelj projekta bila je Udruga “Čuvarice kulturne baštine”, u partnerstvu s Udrugom “Guščarice” iz Grabrovnice i Općinom Pitomača. Projekt je ukupne vrijednosti 13.316,61 eura, a sufinanciran je bespovratnim sredstvima od strane Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade te od strane Općine Pitomača.

Tako je kroz projekt od planiranih 10 održana 21 radionica kroz period od osam mjeseci, a koje su bile namijenjene prvenstveno mladima u dobi od 15 do 30 godina. Isto tako, za vrijeme trajanja projekta bila je zaposlena jedna osoba starosti do 30 godina.

-Završio je projekt Aktivni i perspektivni u svojoj zajednici kroz koji smo proveli 21 radionicu na kojima se moglo naučiti kuhati i raditi stara jela, gdje su mladi mogli naučiti našivavati, šivati i slično, održali smo i radionicu crtanja i slikanja starinskim tehnikama, radionicu izrade sapuna i prirodne kozmetike i slično. Na radionice se generiralo oko 450 sudionika, od toga oko 350 sudionika je mlađih od 30 godina što nam je zapravo i dobar pokazatelj jer te radionice, odnosno sami projekt, bio je namijenjen mlađima od 30 godina. Ono što smo mi uočili, ali i čuli, mlade je najviše zainteresirala radionica kuhanja, ali i izrade sapuna i prirodne kozmetike, tako da ćemo se u budućnosti fokusirati više na takve i slične radionice – rekao nam je voditelj projekta Karlo Giba te istaknuo kako nakon završetka projekta provode anketu pomoću koje će saznati što se svidjelo sudionicima, a što nije, te koje radionice žele vidjeti u budućnosti.

IMG_1238

Ostvareni su i svi ciljevi projekta, a to su podizanje razine informiranosti mladih o njihovim pravima i mogućnostima te o programima i uslugama koje im se nude u lokalnoj zajednici, poticanje mladih za preuzimanje i prakticiranje uloge aktivnog građanina, podizanje razine znanja, vještina i zapošljivosti te smanjenje rizika od ulaska u NEET kategoriju. Isto tako, provedbom ovog projekta doprinijelo se unapređenju kvaliteti života mladih i mogućnostima mladih u ruralnim sredinama.

-Jako smo zadovoljni provedbom ovog projekta, osobito s odazivom sudionika, iako to možda nekad nije izgledalo kao neki veliki broj, no na kraju smo došli do 450 sudionika od kojih je 350 mlađih od 30 godina, što je za nas veliki uspjeh. Za nas je i to veliki značaj s obzirom na to da se fokusiramo na to da se prenose običaji i kulturna baština na mlađe naraštaje i generacije. Ovaj projekt je definitivno rezultirao jednom dobrom kohezijom mladog i starog stanovništva, a što se pokazalo poprilično dobro jer se pojavljuju mladi ljudi koji imaju dodatna pitanja i dolaze ponovo naučiti nešto novo ili ponoviti gradivo – kazala je Majda Kodžaga, predsjednica Čuvarice kulturne baštine te dodala kako udruga u planu ima nastaviti ovakve projekte.

IMG_1231

-Planiramo i dalje nastaviti s ovakvim i sličnim aktivnostima. Prijavili bi jedan novi projekt koji bi također bio usmjeren na mlađe naraštaje i generacije, ali opet s ciljem spajanja mladog i starog stanovništva ne bi li se popunilo slobodno vrijeme u ovom ruralnom području jer ipak smo mi još uvijek u kategoriji nerazvijenih područja gdje treba više ovakvih sadržaj, posebice onjih koji će osigurati da mladi izbjegnu NEET mrežu i da si osiguraju dodatne uvjete kako bi se lakše zaposlili. Putem ovakvih projekata, posebice edukativnih, možemo im olakšati život u ruralnom području i pokazati koje mogućnosti oni mogu dobiti, a ujedno zajedno s tim spajamo očuvanje kulturne, materijalne i nematerijalne baštine – zaključila je Kodžaga.

(www.icv.hr, ib, foto: I. Barčan, Foto Begović)