Grad Našice organizirao je sastanak prema naputcima Ministarstva poljoprivrede i osječko-baranjskog župana Ivana Anušića s uzgajivačima svinja s epidemiološkog područja koje obuhvaća Veterinarska stanica Našice. Tema sastanka bila je prevencija od afričke svinjske kuge, a isti je održan u Mjesnom domu u prigradskom naselju Zoljan.

O ovoj su temi govorili gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba i direktor Veterinarske stanice Našice Darko Damjanović. Na sastanku su doneseni zaključci o biosigurnosnim mjerama koje će uzgajivači morati poduzeti kako bi osigurali minimalnu zaštitu.

– U ovom trenutku virus nije zabilježen u Osječko-baranjskoj županiji. Upravo zbog toga je bitno donijeti zaključke i prevenirati dolazak, a u slučaju dolaska pokušati maksimalno umanjiti štetu. Ono što je bitno naglasiti nakon današnjeg sastanka su zaključci o sigurnosnim mjerama. Imamo letke koji slikovito prikazuju što znače sigurnosne mjere – od ograđivanja dvorišta preko kontrole prometa svinja i svjedodžbe o zdravstvenom stanju, ali i dezobarijera. To je niz sigurnosnih mjera koje nisu toliko zahtjevne. Osim toga, ključna riječ je kategorizacija. U ovim letcima vidljivo je pet kategorija, a to su 0, 1, 2, 3 i 4. Na štetu, većina uzgajivača u Hrvatskoj je u kategoriji 0, 1 i 2. Težnja Ministarstva, Županije i Grada je da budu u trećoj ili četvrtoj kategoriji. U slučaju pojave bolesti, Grad Našice osigurati će potrebnu tehničku podršku kako bi se uklonila šteta – rekao je gradonačelnik Kašuba.

Foto 1 2

Sastanku je nazočio i načelnik općine Donja Motičina Željko Kovačević. Tom prigodom istaknuo je da će uzgajivači svinja i u Donjoj Motičini imati potporu Općine, baš kao što to čini i Grad Našice, ali i sve lokalne samouprave u okruženju. Ako se svi budu pridržavali mjera, smatra Kovačević, neće doći do velike štete i problema.

– Ovaj današnji sastanak je bitan za sve nas koji proizvodimo. Važno je da vidimo koje su to mjere i šta moramo poduzeti. Zahvaljujem gradonačelniku Kašubi i Veterinarskoj stanici Našice na organizaciji ovog sastanka. Težnja je doći do treće kategorije i mislim da će nam svima tada biti lakše. Mislim da tu nisu velika ulaganja i da većina svih koji se bave svinjogojstvom to već imaju. Uvijek smo otvoreni za razgovor i savjet, a ukoliko ima nešto što ne znamo, razgovarat ćemo sa strukom. Struka će nam dati odgovore i ako se svi budemo pridržavali tih mjera, mislim da neće biti nekih velikih problema – izjavio je načelnik Kovačević.

Darko Damjanović, direktor Veterinarske stanice Našice, naglasio je kako je OBŽ u kategoriji visokog rizika. U tijeku je popisivanje uzgajivača i stanja svinja.

– Kad se provede popis, ići ćemo u rekategorizaciju. Dakle, prema tom popisu posjednik odlučuje hoće li da mu se svinje zakolju, ako je u kategoriji 0, 1 ili 2, hoće li da mu se svinje eutanaziraju, što sumnjam da netko hoć, ili hoće rekategorizaciju u kategoriji 3. Dakle, poanta svega je da svi koji misle dalje držati svinje moraju biti u kategoriji 3. I poslije tog popisa, naravno ako odluči da želi rekategorizaciju, tu rekategorizaciju ne može dobiti zato što on to želi, nego mora podići biosigurnosne mjere na višu razinu. Danas smo pojasnili koje su to osnovne mjere. Tko se pripremi za tu rekategorizaciju ići će u kategoriju 3 – istaknuo je Damjanović.

Foto 3

Pojasnio je i postupanje u slučaju pojave bolesti.

– Svi koji drže svinje dužni su brinuti o njihovom zdravlju i u slučaju sumnje na bilo kakvu bolest, a naročito na afričku svinjsku kugu, pozvati veterinare Veterinarske stanice Našice. Ukoliko se postavi sumnja na tu bolest, dalje se postupa po proceduri. Dakle, prijavljujemo sumnju, uzimamo uzorke koje šaljemo na analizu i ukoliko se potvrdi bolest, postoji protokol prema odrednicama Državnog inspektorata koje izdaje rješenja o mjerama koje se potom poduzimaju. Moram reći da u dvorištu u kojem se pojavi afrička svinjska kuga, ide eutanazija svih svinja bez obzira na kategoriju – zaključio je Damjanović.

Gradonačelnik Krešimir Kašuba i direktor Veterinarske stanice Našice Darko Damjanović nakon održanog sastanka su odgovarali na pitanja velikog broja uzgajivača i lovaca, te pojasnili postupanja u pojedinim situacijama. Afrička svinjska kuga još nije zabilježena na području Osječko-baranjske županije pa su ovi sastanci i odgovorno ponašanje uzgajivača važni u borbi protiv ove bolesti.

Iz Ravnateljstva civilne zaštite Područnog ureda Osijek pozivaju uzgajivače svinja, da se strogo pridržavaju mjera biosigurnosti te da prate mjere propisane Naredbom o mjerama kontrole za suzbijanje afričke kuge u Republici Hrvatskoj.

Više informacija možete dobiti na internetskim stranicama Uprave za veterinarstvo Ministarstva poljoprivrede, HAPIH-a i Osječko-baranjske županije.

(www.icv.hr, ak, foto: A. Kos)