U organizaciji Grada Koprivnice, Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Židovske općina Koprivnica i Muzeja grada Koprivnice, danas je svečano položen kamen spoticanja u spomen na Davida Löwyja, poznatog koprivničkog trgovca te oca Slavka Löwyja, istaknutog hrvatskog arhitekta. Kamen spoticanja svečano je položen na Trgu bana Josipa Jelačića, između kućnih brojeva 14 i 15.

Svečanosti su prisustvovali zamjenica gradonačelnika Grada Koprivnice Ksenija Ostriž, praunuka Davida Löwyja Maja Levan Löwy, načelnik Sektora za koordinaciju europskih poslova i međunarodne suradnje Ministarstva znanosti i obrazovanja Staša Skenžić, predsjednica Židovske općine Koprivnica Sanja Švarc Janjanin, glavni rabin Koordinacije židovskih općina Republike Hrvatske Luciano Moše Prelević, glavni tajnik Židovske općine Zagreb Zoran Farber, uime Koprivničko-križevačke županije potpredsjednica Županijske skupštine Marijana Lokotar, članovi koprivničkog Gradskog vijeća te predstavnici ustanova.

Uvodnim riječima nazočnima se obratio viši kustos iz Muzeja grada Koprivnice Dražen Ernečić.

– Zanimljivo je da je upravo David Löwy 1925. godine iz Njemačke donio prve radio aparate u Koprivnicu kad je u našem gradu još uvijek bila istosmjerna struja. Židovska zajednica je u vrijeme stare Koprivnice bila inkorporirana u našu zajednicu, naš grad bio je srednjoeuropskog miljea upravo zahvaljujući židovskoj zajednici koja je u našem gradu brojala oko 350 duša – rekao je između ostalog Ernečić.

Zamjenica gradonačelnika Ksenija Ostriž istakla je kako Grad Koprivnica kroz svoj sustav pokušava sadašnjim i novim generacijama ukazati na ispravnu verziju povijesti jer je to naša obaveza i jedini ispravan put kojim se vodimo te nadodala.

Da je u današnje vrijeme potrebno stalno ponavljati istinu to je jedna od obaveza Ministarstva znanosti i obrazovanja. Kroz osnovnoškolsko i srednjoškolsko obrazovanje potrebno je njegovati istinu da bi djeca, kada jednog dana odrastu, znali na koji je način Židovska zajednica gradila Hrvatsku, kazao je načelnik Skenžić.

– Neka nam se na trenutak zaustavi misao na mjedenoj pločici kamena, na njegovom imenu i prezimenu. Neka bude upozorenje da se nikada više nikome ne dogodi takvo zlo i neka nas podsjeti da su plemenitost, razumijevanje i solidarnost ono što čini čovjeka – kazala je Švarc Janjanin, koja je zajedno sa praunukom Majom Levan Löwy, a nakon molitve glavnog rabina Moše Prelevića, svečano otkrila kamen spoticanja.

Inače, umjetnički ručno obrađeni kamen spoticanja ugrađuje se u nogostupe.

Kratki životopis Davida Löwya:

Rođen je u Koprivnici 1872. godine. Zajedno sa suprugom Jelkom podiže 1908. godine u najužem centru grada (danas Trg bana Jelačića) obiteljsku stambeno – poslovnu jednokatnicu u kojoj ima trgovinu staklom – porculanom, tehničkom robom; prvim radio aparatima. Dvadesetih godina 20. stoljeća bio je dugogodišnji gradski vijećnik, a 1925. godine i kandidat za gradonačelnika. Aktivan član koprivničke židovske općine te predsjednik Chevre Kadiše. Otac je arhitekta Slavka Löwya, autora reanimacije u slogu arhitektonske moderne koprivničke Sinagoge 1930. i prvog zagrebačkog nebodera „Zgrade Radovan“ 1934. godine, na uglu Masarykove i Gundulićeve.

Koprivnički Holokaust u Kristalnoj noći 22/23.7. 1941.: David Löwy stradao je zajedno s ostalih 354 Židova, od kojih 51 dijete, u koprivničkoj kristalnoj noći 22./23. 7. 1941. godine kada je odveden u logor Danicu 1. koncentracijski logor u tkz. NDH (15.4.1941.-1.9.1942.), a potom u Jasenovac gdje je ubijen 15. 10. 1941. godine.

Njegova supruga Jelka bila je zatočenica ustaškog ženskog logora u Gornjoj Rijeci odakle se spasila 1942. godine, a sin Slavko također se spasio zbog mješovitog braka.

Fotogaleriju možete pogledati OVDJE.

(koprivnica.hr)