Zašto se pakiranje uvijek čini težim poslom nego što treba? To može biti dosadan zadatak sam po sebi, naravno, ali puno stresa oko pakiranja vjerojatno proizlazi iz tjeskobe da ne znaš što će ti trebati kada stigneš tamo gdje ideš. Tjeskoba oko smišljanja što spakirati (i kako da sve stane) može malo umanjiti veselje prije putovanja. Bez obzira jesi li netko tko se počinje pakirati tjedan dana unaprijed ili čekaš do posljednjeg trenutka, ovi trikovi će osigurati da se tvoja omiljena haljina ne izgužva i da imaš dovoljno mjesta za suvenire.

Ako idete na vikend putovanje tijekom kojeg ćete spavati u hotelu ili apartmanu, primjerice, trebate tako 12 odjevnih predmeta, ne računajući rublje i pidžamu. Ukoliko idete na ljetovanje sedam dana ta brojka se dupla. No, najvažnije je pomno izabrati odjevne premete, odnosno najjednostavnije bi bilo da prvo pogledate da li možete sve sa svime kombinirati.

Pravilo 5, 4, 3, 2, 1

Skupi na hrpu sve odjevne predmete za koje misliš da će ti trebati, a zatim polovicu – vrati u ormar. Odaberi odjeću u istoj obitelji boja, spakiraj više gornjih nego donjih dijelova. Za petodnevno putovanje upotrijebi pravilo 5, 4, 3, 2, 1: pet kompleta čarapa i donjeg rublja, četiri gornja dijela, tri donja dijela, dva para cipela i jedan dodatak (šešir, kapa).

Na vrh stavi odjeću koju ćeš prvo trebati

To može biti bilo što, od haljine do kupaćeg kostima ili pidžame, ovisno o tome kamo ideš, u koje vrijeme stižeš i kakav je plan kad tamo stigneš.

Manje predmete uguraj u kutove kako bi iskoristila prostor

Potraži kutke koje možeš ispuniti manjim predmetima, poput grudnjaka i čarapa. Savjet: napuni košarice grudnjaka smotanim čarapama kako bi zadržala oblik grudnjaka.

Odaberi tkanine pogodne za putovanja

Ako možeš, biraj pletivo, vunu i pamuk jer su te tkanine otporne na nabore i svestrane su – naime, neki odjevni predmeti mogu ti poslužiti u više različitih situacija, kako se već pokaže potreba. Na primjer, hlačice za jogu koje mogu biti i pidžama. Čak i kada se ove tkanine zgužvaju, nabori će se izravnati kada ih objesiš. Tkanine (poput lana, viskoze ili pamučnog kepera) sklonije su gužvanju.

Što smotati, a što presaviti

Korištenje ove tehnike pakiranja je najučinkovitiji način da stvari staviš u kovčeg – da sve stane i da se ne izgužva. Smotaj mekše odjevne predmete, a krutije presavij. Donje rublje, majice kratkih rukava, traperice, pamučne hlače i pletenina neće se zgužvati ako se čvrsto smotaju u valjak. Tvrđe tkanine, poput uštirkanih pamučnih košulja, blejzera, elegantnih hlača i suknji, treba složiti pažljivo presavijajući.

Uzmi dodatnu torbu za suvenire

Poželjet ćeš kupovati pa ponesi sklopivu torbu ili ruksak. Neće zauzeti puno mjesta na putu do odredišta (složi se u malu torbicu!) i možeš ga napuniti (gotovo) svime što kupiš na putovanju.

Nemoj pakirati dodatke

Ne treba ti ta dodatna jakna; imaš jednu jaknu za svaki slučaj ako će biti hladno. Ali, bit će dovoljno toplo. Još uvijek ne misliš tako? Tada obuci drugu jaknu, a laganu ostavi kod kuće. Ako želiš maksimalno iskoristiti prostor, vjerojatno ne možeš ponijeti oboje.

(www.icv.hr)