U virovitičkom Gradskom muzeju danas (petak) je, u suradnji s Arheološkim muzejom Zagreb i Gradskim muzejem Vinkovci, otvorena izložba “Avari i Slaveni južno od Drave”. Spomenuta izložba predstavlja materijalnu i duhovnu ostavštinu dviju ranosrednjovjekovnih populacija koje se protežu od sredine 6. do početka 9. stoljeća nakon Krista, a njome će Gradski muzej Virovitica sudjelovati na Europskim danima Arheologije.

Nakon uvodnih riječi ravnateljice Gradskog muzeja Virovitica Mihaele Kulej te ravnatelja zagrebačkog Arheološkog muzeja Sanjina Mihelića, nešto više o samoj izložbi rekla je jedna od autorica, Anita Dugonjić iz Arheološkog muzeja Zagreb.

– Ova izložba nastala je u sklopu projekta koji je realiziran 2019. godine i drago nam je da ideja koju smo tada započeli i dalje traje. Puno osoba i institucija je sudjelovalo u stvaranju izložbe, a ona priča priču kako se živjelo i radilo u prošlosti. Navedeno razdoblje predstavljeno je tako kroz posebno odabrane primjerke nakita, ratničke opreme, keramičkih posuda i koštanih predmeta, a uz navedene predmete prikazane su i ilustracije pripadnika avarskog i slavenskog društva koje, uz prikazanu materijalnu ostavštinu, pokazuju značaj hrvatske arheološke baštine unutar europskog kulturnog kruga- rekla je između ostalog Dugonjić.

Autorica Anita Rapan Papeša iz Gradskog muzeja Vinkovci, otkrila je kako jedan iznimni predmet dolazi upravo s područja Virovitičko-podravske županije.

– Naša izložba pokriva razdoblje od prije 6. pa sve do početka 9. stoljeća i predstavlja materijalnu ostavštinu ova dva naroda. Podijeljena je u nekoliko tematskih cjelina poput zanata, gospodarstva, pogrebnih običaja, a jedan iznimni predmet dolazi upravo s područja Virovitičko-podravske županije. Riječ je o nalazu blaga iz Čađavice, a to je jedan od najljepših predmeta u cijeloj izložbi- kaže Anita.

Viša kustosica Arheološkog odjela Sanja Baškarad ističe kako arheološki nalazi avarskog naroda s lokaliteta virovitičkog područja upotpunjuje povijesnu priču jednog od dva nova stalna postava Gradskog muzeja Virovitica, “Povijest grada” i “Dvorac”.

– Riječ je o nalazima ratničke opreme – dugom željeznom maču i vrhu koplja. Nalazi datiraju s kraja 8. ili s početka 9. stoljeća, a pronađeni su 50-ih godina 20. stoljeća u potoku Dabrovica u naselju Borova. U cjelini “Iznimni nalazi”, na izložbi je prikazan materijal koji se po svojim značajkama smatra izvanrednim po načinu izrade, mjestu pronalaska te zanimljivoj povijesti pronalaska, a riječ je o srebrnim nalazima iz Čađavice koji govore o bogatstvu ranosrednovjekovnog prostora Virovitičko-podravske županije- zaključila je Sanja.

Uz spomenute, otovrenju današnje izložbe prisustvovali su gradonačelnik Virovitice Ivica Kirin, zamjenica gradonačelnika Vlasta Honjek Golinac, voditeljica Odsjeka za gospodarstvo u Upravnom odjelu za financije i gospodarstvo grada Virovitice Sanja Kirin, te ravnatelj Kazališta Virovitica Tomislav Pintarić.

(www.icv.hr, mra, foto: M. Rajnović)