U sklopu preventivnog projekta ”Zdravlje biraj, mentalne smetnje preveniraj!” u Osnovnoj školi Ivana Gorana Kovačića Zdenci održano je i istoimeno predavanje dr. sc. Sanee Mihaljević, specijalistice psihijatrije. Predavanju su nazočili roditelji učenika predmetne nastave, učitelji i stručni suradnici škole, ali i pojedinci koje je tema zaintrigirala.

– O mentalnom zdravlju i svemu što možemo s njim povezati ponekada nerado govorimo pa smo upravo ovakvim predavanjem željeli probiti led i osvijestiti probleme na koje svi ponekada nailazimo. Zahvaljujemo još jednom doktorici Mihaljević na vremenu koje nam je posvetila kako bismo bili osnaženiji i spremniji za pružanje prve psihološke pomoći koju smo ionako svi dužni pružiti. Tema kojom se ovim projektom bavimo ima široku primjenu i mnogo aspekata i zato smatramo da će ovaj projekt potrajati. Sada je bitno utvrditi kako doprinijeti svom mentalnom zdravlju, kako prepoznati da su se neke mentalne smetnje počele razvijati te kako svi jedni drugima možemo pomoći. Tu prvenstveno uzimam u obzir odnos roditelja i učitelja koji zajedno rade za dobrobit djeteta – rekla je ravnateljica zdenačke škole profesorica Ivana Pavelić.

Doktorica Sanea Mihaljević predavanjem je prisutnima približila prevenciju mentalnih smetnji.

– Svjetska zdravstvena organizacija definirala je mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale i može se nositi s normalnim životnim stresom, može raditi produktivno i plodno te je sposoban pridonositi zajednici. Mentalne smetnje nisu nužno i mentalna bolest, ali ako na vrijeme ne reagiramo svakako mogu do bolesti dovesti. Značajan je i podatak koji govori da brojne mentalne bolesti nastaju već u ranijoj fazi djetinjstva. Obitelj je, povezano s ovom temom, vrlo značajna jer je stup, ali i baza iz koje dijete dalje odlazi u svijet. Bitni su upravo ti temelji koji se izgrađuju u obiteljima. Učitelji su, nakon roditelja, osobe koje s djecom provedu veliki dio vremena i često budu prve osobe kojima se djeca obraćaju za pomoć. Tada je potrebno reagirati krajnje oprezno i obzirno, a sve kako bi se s djetetom zadržao odnos povjerenja i povezanosti – rekla je dr. Mihaljević.

(www.icv.hr, vg)