Potkraj siječnja i početkom veljače, podalje od gradskog svjetla, komet C/2022 E3 bit će vidljiv golim okom, a dvogled ili teleskop olakšati će pronalaženje i promatranje.
Ovaj komet (zvijezdu repaticu) otkrili su 2. ožujka prošle godine astronomi Bryce Bolin i Frank Masci pomoću Zwicky Transient Facility (ZTF), znamenitog teleskopa-astrografa promjera 122 centimetara Zvjezdarnice Palomar u Kaliforniji. Ovim teleskopom 2005. godine otkriven je i patuljasti planet Eris, nesuđeni “10 planet”.
Staza ovog kometa u Sunčevom sustavu izuzetno je izdužena i period jednog obilaska oko Sunca je približno 50000 godina. Afel njegove staze je na 2800 puta većoj udaljenosti u odnosu na udaljenost Zemlje od Sunca. U umanjenom prikazu Sunčevog sustava (M 1:1 500 000 000) u kojem bi Sunce bilo na gol-liniji nogometnog igrališta u Zagrebu (kugla promjera 90 centimetara), a Zemlja na suprotnoj gol-liniji na udaljenosti 100 metara (kuglica promjera 8 milimetara), najdalja točka staze kometa C/2022 E3 bila bi na udaljenosti 280 kilometara u Beču, glavnom gradu Austrije!
Komet C/2022 E3 je bio Suncu najbliže u perihelu svoje staze 12. siječnja 2023. na udaljenosti 166 milijuna kilometara. U najmanjoj udaljenosti u odnosu na Zemlju, 42 milijuna kilometara, biti će 1. veljače 2023.. Tada će ovaj komet imati deset puta veći sjaj nego u novogodišnjoj noći.
Vedro nebo u jutarnjem sumraku prvog dana nove 2023. godine omogućilo je prve snimke ovog kometa teleskopom iz dvorišta u Virovitici. S prividnim sjajem +7.5 magnitude komet je bio nevidljiv ljudskom oku.
Bez teleskopa komet je snimljen 7. siječnja kao zelenkasta mrlja u zviježđu Sjeverne Krune. Sve sjajniji snimljen je 15. siječnja teleskopom, a drugačija tehnika integracije više zasebnih snimki pokazuje veličinu njegovog pomaka na zvjezdanom nebu.
Krajem siječnja i početkom veljače, kao magličast objekt prividnog sjaja +5 magnitude, komet će biti vidljiv cijelu noć iznad sjevernog dijela obzora nedaleko zvijezde Sjevernjače na granici zviježđa Zmaja i Malog Medvjeda. Ako u nedjelju 29. siječnja bude vedra večer, radoznalo oko lakše će ga pronaći pomoću dvogleda ili teleskopa približno desetak stupnjeva desno od zvijezde Sjevernjače.
(www.icv.hr, Z. F. Kovačević)