Danas (srijeda) je na trgu dr. Franje Tuđmana u Našicama održana prezentacija ekološke dekarbonizacije motora s unutarnjim izgaranjem, druga takva na području Osječko-baranjske županije. Organizator ovog javnog događaja bila je nonCarbon Akademija iz Zagreba, a rad uređaja za dekarbonizaciju motora kroz praktičan rad predstavila je tvrtka Jubeja d.o.o. iz Zagreba. Tom prigodom prikazan je postupak čišćenja motora na vozilima Našičkog vodovoda i Našičkog parka, te su zainteresirani građani mogli na licu mjesta vidjeti postupak.
Nazočnima se tom prigodom obratio gradonačelnik Našica Krešimir Kašuba koji je zahvalio nonCarbonu na prezentaciji.
– Prema politici Europske unije ali i Vlade Republike Hrvatske težimo zelenoj Hrvatskoj što nam je od izuzezne važnosti, Grad Našice teži jednom pametnom gradu u bliskoj budućnosti i svakako podržavamo ovakve projekte – rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba.
Također se sa svog stručnog stajališta obratila i pulmologinja dr. Marta Biljan koja je govorila o štetnosti čestica ispušnih plinova koje udišemo i kako one utječu na naš organizam.
Okupljenima se obratio i prometni stručnjak Željko Marušić rekao je više o tehnologiji dekarbonizacije motora.
– Ovom tehnologijom smanjuju se naslage i štetne komponente u motoru te štetne emisije ugljikovih plinova, pogotovo ugljikovog dioksida i ugljikovog monoksida te ugljikovodika. Dakle ovo je neinvazivna metoda kojom se upuhivanjem aktivnog vodika u usisni sustav motora osiguravaju uvjeti koji na ispuhu uklanjaju nečistoće iz motora, omogućuju njihovo spaljivanje i time motor radi čišće, pouzdanije, pravilnije i manje troši. Benefiti su ekološki i ekonomski za korisnika i za sredinu – rekao je Marušić
Tihomir Tomaž Pavičić, direktor nonCarbon Akademije je rekao kako posluju u 65 zemalja svijeta vezano za uklanjanje ugljika iz motora sa unutarnjim sagorijevanjem.
– Uređaji koji se spajaju s motorom proizvode plin oksihidrogen prilikom elektrolize vode i taj plin ima mogućnost da svu čađu, ugljik koji je polijepljen po stjenkama motora poveže na sebe, u komori sagori i kroz auspuh izbaci van, s tim da na auspuh kemijskim procesom izlazi vodena para. Za građane Našica postupak je moguće obaviti u Nac servisu jer oni imaju uređaj za čišćenje naslaga ugljika i traje sat vremena za osobni automobil, a za kombi vozila i kamione postupak je 90 minuta – objasnio je Tomaž Pavičić.
(www.icv.hr, eš; foto: E. Šubić)