U eko vinogradima, maslinicima i voćnjacima koji žele novčana sredstva iz Europske unije, više se ne smije čuti motika.
– U biti taj stroj imamo za mehaničko uništavanje korova. On je na traktoru i on isfreza to, ali kraj kupina ostane nešto što se mora raditi motikom jer bi ono zagušilo tu biljku. Rješavamo taj korov – istaknula je za Dnevnik Nove TV Marija Završki iz Darde.
Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju kako se na taj način rješavaju i živih organizama.
Osvrnuvši se na pitanje zašto nije dobro mehanički obraditi zemlju, nego je samo proći malčerom, ravnatelj Uprave za potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju Goran Lipavić rekao je kako se u suprotnom narušava struktura tla.
– Malčer i rotacijske drljače koje su prisutne, oni površinu obrađuju, stimuliraju rast, sprječavaju rast drugih korova – rekao je Lipavić za Dnevnik Nove TV.
Zbog zabrane motike pobunila se udruga eko proizvođača.
– Smisao tog natječaja je bio da se motivira ljude da ne koriste pesticide nego mehanička sredstva. Radi li se o motici ili nečem drugom, to bi trebalo biti potpuno svejedno – rekla je za Dnevnik Nove TV Sunčana Pešek, tajnica Hrvatskog saveza udruga eko proizvođača.
Iz Ministarstva poljoprivrede poručuju kako se ista stvar ne odnosi i na proizvođače povrća jer je tamo, kažu, uži sklop.
– Imate i male kultivatore koji također međuredno obrađuju. Znači, mehanizacija u povrćarstvu je već prisutna – istaknuo je Lipavić.
Prema Ministarstvu, mehanizacija je uvijek bolja opcija od motike. No, s njima se ne slaže i Marija Cafuk, proizvođačica varaždinskog zelja.
– Ne može se sa strojem. Koji stroj će tu ići do biljke, jedino motika i ruka – rekla je Marija za Dnevnik Nove TV. Ona ima 15 hektara kupusnjača, pa se Ministarstvu se stoga ne može spočitnuti da pogoduje velikim proizvođačima. A ni malim. A ni srednjim.
(poslovni.hr)