Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije već godinama održava radionice o suzbijanju vršnjačkog nasilja ciljano usmjerene učenicima osnovnih škola. Na ovaj se način učenicima nastoji pomoći osvijestiti rizike koji proizlaze iz vršnjačkog nasilja kao vrlo izraženog oblika rizičnog ponašanja mladih, a u širem kontekstu skrbi o mentalnom zdravlju mladih.
Radionice su interaktivne i učenici su aktivni sudionici radionica, a kao pomoćno sredstvo koristi se i vodič “Kroz život bez nasilja; deset protunasilnih poruka” kojega je izdavač Zavod za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije. Zašto je prevencija vršnjačkog nasilja ustvari i prevencija ovisnosti? Stoga što vršnjačko nasilje mlade dovodi u stanje tjeskobe i stresa koji su osobiti izazov njihovom mentalnom zdravlju, a ponekad mladi izlaz iz ovoga problema pogrešno pokušavaju tražiti u zloupotrebi različitih sredstava ovisnosti (droge, alkohola i sličnih). Stoga je ulaganje u prevenciju i suzbijanje vršnjačkog nasilja posredno i ulaganje u prevenciju ovisnosti i oblik je skrbi o mentalnom zdravlju mladih.
Danas (petak) po završetku Mjeseca borbe protiv ovisnosti, u Osnovnoj školi August Cesarec Špišić Bukovica održane su radionice o vršnjačkom nasilju za učenike petog i šestog razreda. Radionice je proveo profesor Siniša Brlas, psiholog u Djelatnosti za prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti sa zaštitom mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Sveti Rok Virovitičko-podravske županije.
(www.icv.hr)