Svjetski dan srca obilježava se 29. rujna. Tim povodom nastoji se građane osvijestiti o važnosti čuvanja srca, o zdravom načinu života, podsjetiti na uzroke bolesti srca i krvnih žila, te koji su to sve rizični čimbenici koji postepeno oštećuju srce.

Mi smo u našoj emisiji odlučili govoriti o srcu s jednog drugog kuta, o malim srcima kojima treba pomoć nas odraslih, predstaviti vam jednu humanitarnu udrugu i jednu hrabru mamu koja je sa svojom djevojčicom prošla težak put u borbi protiv bolesti i na kraju iz nje izašla kao pobjednica.

U HRVATSKOJ OD BOLESTI SRCA BOLUJE 10 TISUĆA DJECE

Bolesti srca i krvnih žila pogađaju sve dobne skupine, no obično ih povezujemo sa starijom populacijom. Mogu biti genetski uvjetovane, ali i uzroci nezdravog načina života. Nažalost različita srčana oboljenja pogađaju i djecu. Najčešće se radi o urođenim srčanim greškama, virusnim infekcijama koje zahvaćaju srce te bolestima srca koja se razvijaju kasnije u djetinjstvu ili mladosti, a posljedica su drugih oboljenja ili genetskih sindroma.
Dobra vijest je što s napretkom medicine mnoga djeca s bolestima srca mogu živjeti aktivnim životom uz minimalna ograničenja.

Urođene ili kongenitalne srčane bolesti su bolesti s kojima se djeca rađaju. Najčešće se radi o strukturnom oštećenju srca prisutnom već kod rođenja. Nekada se takvi poremećaju mogu otkriti već i za vrijeme trudnoće pretragom, tj. ultrazvukom srca fetusa u maternici.
U Hrvatskoj je trenutno više od 10 tisuća djece sa srčanim bolestima, a svake godine rađa ih se najmanje još 500. Upravo zato postoji humanitarna udruga „Veliko srce malom srcu“, neprofitna, humanitarna udruga liječnika, zdravstvenog osoblja i roditelja djece s prirođenim srčanim greškama i drugim srčanim bolestima.

84649846 2994765403887502 2036950809211568128 o
fotofoto: Udruga Veliko srce malom srcu

Udruga je osnovana 1994. godine u Zagrebu, kao takva je jedna od najstarijih u Hrvatskoj. Nakon određene stanke Udruga je ponovno počela s radom 2011. i zahvaljujući njima kupljena je oprema za dijagnostiku za Rebro gdje se nalazi središnja pedijatrijska kardiologija za djecu. Osnovni ciljevi Udruge su razvijanje svijesti o potrebi ranog utvrđivanja srčanih grješaka, potpora njihovom pravodobnom i pravilnom liječenju, prikupljanje sredstava za neophodne uređaje, pomagala i lijekove, pružanje psihološke pomoći roditeljima djece sa srčanim bolestima i greškama.

Voditeljica virovitičko-podravske podružnice ove udruge je Irena Gros, žena, majka, ali prije svega hrabra lavica koja se borila za život svoje kćerkice. Naime, Irena je prošla tešku životnu borbu sa svojom tek rođenom bebicom, a upravo zbog svega toga što je proživjela odlučila se uključiti u rad ove udruge i pomoći drugim roditeljima koji se nađu u sličnoj situaciji.

HRABRA BORBA MAJKE I NJENE DJEVOJČICE

Irena je danas majka 12-godišnje djevojčice Ive koja je kao jednomjesečna beba imala operaciju srca. Iza nje je teška borba u kojoj je pobijedila, korekcija srca. Iva je dijete rođeno s kompliciranom srčanom greškom, tetralogijom fallot. Laički rečeno, rođena je bez srčanog zida. Vena i arterija su joj išle u krivom smjeru i miješale su joj se dvije vrste krvi. Zbog visokog tlaka raspucavali su joj se srca i pluća te je bila životno ugrožena. Iva je rođena iz uredne trudnoće, carskim rezom 2009. godine, a težila je 2900 g. Između nje i starijeg brata Filipa sedam je godina razlike.

– Samo nekoliko sati nakon poroda u virovitičkoj bolnici Ivi je postavljena točna dijagnoza i upućena je u KBC Rebro u Zagrebu gdje se nalazi Centar pedijatrijske kardiologije. Ondje su je liječnici i medicinsko osoblje budno pratili svakoga trena kako bi ojačala za iznimno zahtjevnu operaciju. Primala je devet vrsta lijekova. Nažalost nije mogla napredovati, nije mogla jesti, a trebala je imati barem 5 kilograma da bi joj kroz jednjak liječnici mogli snimiti srce i pluća. Davala sam joj doslovno na kapaljku formulu, kap po kap, tijekom 20 sati u danu, samo da stignemo do tih pet kilograma.

Na kraju je morala na operaciju i ranije. Imala je, naime, samo mjesec dana i četiri kilograma kada joj je stručni tim liječnika, u operaciji koja je trajala osam i pol sati, napravio kompletnu korekciju srca. Kardiokirurzi dr. Dražen Belina i dr. Dalibor Šarić koji su je vodili od početka, zajedno s cijelim timom, spasili su je – kaže mama Irena, istaknuvši da je Iva tada bila najmlađa beba kojoj je napravljena tako zahtjevna operacija u Hrvatskoj.
Nakon te operacije Iva je dobro. Danas je vedra, radoznala i pametna djevojčica koja uživa u životu. Redovito ide na kontrolu.

Irena Gros i njena Iva

Zbog slabog imuniteta podložnija je bolestima te mora izbjegavati napore, no samo to je razlikuje od drugih živahnih vršnjaka. Ivina okolina ima puno razumijevanja za njenu bolest, brižni su i uvijek su joj spremni pomoći, posebice njene učiteljice.

Govoreći o svojim osjećajima i svemu što je tada prolazila Irena Gros je napomenula da ni sama ne zna kako je sve to uspjela preživjeti.

– Za cijelu moju obitelj to je bio veliki šok jer je to doslovno bila gola borba djeteta za život. Pomoć okoline u tom trenutku je bila jako bitna. Moram priznati da me u tim trenucima ništa nije plašilo i da sam bila jača nego ikada. Danas me to plaši kada o tome razmišljam, posebice kada se obilježavaju ovakvi dani ili mi se jave neki roditelji sa sličnim problemima pa onda sve to proživljavam na neki način ispočetka. No, ono što uvijek ističem je empatija okoline koje danas nažalost nedostaje. Upravo stoga kroz ovu udrugu koju vodim želim pomoći svima onima koji prolaze kroz slične stvari, biti im podrška i snaga. Specifična je to životna situacija u kojoj se nađu roditelji oboljele djece i već u bolnici stvaraju se prijateljstva za cijeli život. Ogroman je broj pitanja s kojima se obitelj u tom trenutku suočava, a onaj najveći je naravno strah od gubitka. Na dan Ivine operacije moj suprug i ja smo donijeli odluku da ćemo provoditi ovu misiju, pomagati svima kojima pomoć treba, biti im potpora, ohrabriti ih, biti im oslonac i sudjelovati u svim humanitarnim akcijama. Mi im kroz udrugu nastojimo pomoći da se nose s time, da ostanu prisebni. Na području naše županije u kontaktu sam s 15-ak obitelji s kojima se online čujem, razgovaramo, dogovaramo i planiramo nove akcije. Svi koji žele, imaju potrebu i trebaju pomoć, osjećaju se samima i ne znaju što i kako dalje, mi smo tu za njih. Mogu mi se javiti kad god – istaknula je Irena. 

BESKRAJNA POMOĆ I PODRŠKA UDRUGE

Obitelj Gros je jedna od 10.000 hrvatskih obitelji koje imaju člana sa srčanim bolestima. Više od milijun djece godišnje u svijetu rodi se s prirođenom srčanom manom, a svoj prvi rođendan ne doživi čak 100.000 djece. Tisuću njih, pokazuju statistike, umire prije odrasle dobi. Za svaku obitelj priča poput Ivine zaista je sretna.

Županijska podružnica Udruge „Veliko srce malom srcu“ ima oko 150 članova i 2019. godine imala je čast biti domaćinom godišnjeg druženja svih članova, roditelja i djece s urođenim srčanim greškama iz cijele Hrvatske koje je održano u Suhopolju, a među kojima je bio i predsjednik Udruge, poznati i omiljeni pedijatrijski kardiokirurg dr. Dražen Belina, koji je sudjelovao i u povijesnoj operaciji razdvajanja poznatih sijamskih blizanki Valentine i Kristine Tambolaš. Udruga upravo kroz druženja, humanitarne aktivnosti, savjetovanje i brigu nudi kvalitetnu podršku članovima koje povezuje ista priča: ona o malim, hrabrim srcima koja su već u startu svog života dokazala da su borci.

Zahvaljujući ovoj udruzi i dobročiniteljima, donatorima koji su većinom bili roditelji dosad su kupljena dva AVD uređaja i poklonjena su Dječjem vrtiću „Cvrčak“ u Virovitici.  Udruga tako nastavlja svoju ozbiljnu misiju.

malo srce
fotofoto: Udruga veliko srce malom srcu

AKCIJA „VELIKO SRCE VATRENIH ZA NAŠA MALA SRCA“

U povodu Svjetskog dana srca, koji se svake godine obilježava 29. rujna, pokrenuta je donatorska akcija „Veliko srce Vatrenih za naša mala srca“ u okviru Udruge „Veliko srce malom srcu“. U akciji svi zainteresirani dobročinitelji mogu sudjelovati u aukciji za loptu s potpisima Vatrenih, a novac od aukcije namijenjen je kupovini nove kardiološke opreme za jednu hrvatsku bolnicu. Svi zainteresirani mogu se uključiti u aukciju i tako pomoći kupiti novu kardiološku opremu za bolnicu, koja će malim borcima pomoći u borbi za život, vrhunskim i brižnim liječnicima te medicinskih sestrama i tehničarima olakšati brigu za najmlađe pacijente. Aukcija se održava na Facebook stranici Veliko srce malom srcu i traje do kraja listopada.

– Zahvaljujemo svima koji su dosad podržali sve naše akcije i koji su nam pomogli da dosad kupimo opremu i uređaje poput AVD-a, a koji su svoje mjesto pronašli u vrtićima. Svake godine velika srca pokažu da čuju poziv malih, hrabrih srdaca koje se bore i koja ne odustaju pa ih i ovaj put pozivamo da se uključe u akciju na državnoj razini i pomognu za dobar cilj – poručila je Irena Gros iz virovitičko-podravske podružnice Udruge „Veliko srce malom srcu“.

(www.icv.hr, mlo, rtk)