Virovitičko-podravska županija treću godinu zaredom, u suradnji s HOK – Područnom obrtničkom komorom VPŽ, dodjeljuje potpore tradicijskim obrtima. Ove godine potporu je dobio 31 obrtnik sa sjedištem na području Virovitičko-podravske županije.
Riječ je o obrtnicima koji se u radu služe alatima i priborom na način uobičajen od davnina, izrađuju proizvode u malim serijama, a mogu se koristiti i novijim tehnologijama samo u pojedinim fazama rada. Najviši iznos potpore po pojedinom tradicijskom obrtu je 4 tisuće kuna.
– Potpora je odobrena svim obrtnicima u intenzitetu od 60 posto ukupne investicije, ali opet ne više od 4 tisuće kuna po pojedinom obrtu. Sredstva možda nisu velika kada se gleda pojedinačno, ali vjerujem da će biti od pomoći da se pokriju troškovi ulaganja – rekao je župan Igor Andrović i dodao kako svake godine raste broj obrtnika koji primaju potporu.
– Iako je prvotno bilo planirano 50 tisuća kuna, s obzirom na velik broj prijava, osigurali smo dodatna sredstva. Kada smo krenuli 2019. godine potporu je dobilo 12 obrta, a evo danas tri godine iza imamo 31 obrt koji je prošao na našem natječaju. Krenuli smo sa 30 tisuća kuna, danas smo na 83 tisuće kuna, a u idućim godinama, ovu potporu ćemo i povećavati – rekao je Andrović te čestitao svim dobitnicima. Čestitkama se pridružio i njegov zamjenik Marijo Klement.
Zahvalu Županiji uputio je predsjednik HOK – Područne obrtničke komore VPŽ Stjepan Kenjerić.
– Obrtnicima puno znače ova bespovratna sredstva koja su dobili. Posebno jer zbog koronavirusa nema toliko posla, nema toliko sredstava, ne troši se toliko, ne odlazi se toliko kod njih u tradicijske obrte. Županja kroz ovu mjeru, ali i ostale mjere, pokazuje koliko su joj obrtnici važni. I u budućnosti trebamo nastaviti s ovim modelom suradnje, Virovitičko-podravske županije HOK Obrtničke komore VPŽ, a sve na korist naših obrtnika – rekao je Kenjerić.
Županijski pročelnik za gospodarstvo i poljoprivredu Bojan Mijok je istaknuo kako je cilj omogućiti obrtima lakši rad i prenošenje znanja na nove generacije.
– Vidimo da se iz godine u godinu povećava broj tradicijskih obrta koji se javljaju na natječaje Županije. To je znak da i oni sve bolje i bolje rade, da se šire i vjerujem da će upravo ta svoja znanja prenositi i na mlađe generacije te da će se ti tradicijski obrti sačuvati i za budućnost – naglasio je.
Jedan od primjera je Marijan Trstenjak iz Velike Črešnjevice, vlasnik Kovačke radionice koja je već četiri generacije u njegovoj obitelji, a koji se i ove godine javio na natječaj i ostvario pravo na potporu.
– Svaka potpora nam dobro dođe, jer to je dokaz da nas netko vidi, da netko brine o nama. Ja sam četvrta generacija kovača. Nije uvijek lako, no, obrtnik se uvijek bori do zadnjega. Većinom opstaju oni koji ne idu u velike kredite. To je moj savjet, ne ulaziti u neke velike planove koje onda ne možete financirati. To je cilj opstanka, idite s malim kapitalom, idite, domaće rečeno: pokrijte se s onoliko koliko možete – rekao je Trstenjak.
Potporu je dobila i Tanja Bedeković iz Pitomače, vlasnica Tanjas obrta za dizajniranje i ručnu izradu odjevnih predmeta.
– Vlasnica sam obrta za modni dizajn, bavim se rukotvorinama, sama dizajniram i izrađujem odjeću po narudžbi. Ova potpora puno znači, pogotovo kad ste mali obrtnik i borite se izaći i opstati na tržištu, posebno u ovo vrijeme koronavirusa kada nam se smanjila prodaja i kada moramo osmišljavati nove proizvode – kazala je Tanja Bedeković.
Ovo su svi korisnici potpore:
- „OBITELJSKO GOSPODARSTVO BARNAKI“, obrt za pletenje trske iz Budakovca, vlasnik Zoltan Barnaki, 2.631,14 kuna (za alat)
- „TANJAS“ obrt za dizajniranje i ručnu izradu odjevnih predmeta iz Pitomače, vlasnica Tanja Bedeković, 2.236,35 kuna (za materijal)
- „SODA“ obrt za proizvodnju soda vode iz Slatine, vlasnik Davor Cukor, 2.400,00 kuna (za opremu)
- „STAKLOSERVIS“ obrt za staklarske usluge iz Virovitice, vlasnik Željko Čubrlo, 3.015,00 kuna (za uređenje poslovnog prostora)
- „VD“ obrt za šivanje i izradu narodnih nošnji iz Virovitice, vlasnica Vlasta Despotovski, 2.399,40 kuna (za opremu)
- „IRMA“ obrt za tapeciranje namještaja iz Slatine, vlasnik Milenko Dragojević, 2.999,40 kuna (za uređaj)
- „DEMA“ obrt za šivanje i popravak odjeće iz Slatine, vlasnica Marijana Dujak, 3.007,50 kuna (za stroj)
- „FURDIĆ“ obrt za oštrenje noževa i škara te popravak brava i ključeva iz Virovitice, vlasnica Mirela Furdić, 2.330,30 kuna (za alat i opremu)
- „GILE“ obrt za stolarsko-tesarske usluge iz Slatine, vlasnik Ivan Gračan, 2.050,28 kuna (za alat)
- „VIROTEX“ obrt za šivanje i popravak odjeće iz Virovitice, vlasnica Đurđa Gradinjan, 2.814,00 kuna (za stroj)
- „HORNUNG“ tokarski obrt iz Orahovice, vlasnik Mario Hornung, 2.647,50 kuna (za alat)
- „STOLARIJA HORVAT“ obrt za obradu drva i popravak namještaja iz Starog Gradaca, vlasnik Marko Horvat, 2.770,14 kuna (za alat)
- „ZLATARSKI OBRT MARIJA“ obrt za proizvodnju nakita i popravak satova iz Slatine, vlasnik Mario Ivezaj, 2.370,55 kuna (za uređenje poslovnog prostora)
- „ZLATARNA JAKOBEK“ obrt za obrt za proizvodnju nakita i popravak satova iz Orahovice, vlasnik Krešimir Jakobek, 2.280,00 kuna (za opremu)
- „IGLICA“ obrt za šivanje i popravak odjeće iz Orahovice, vlasnica Ivana Kalem, 2.400,00 kuna (za stroj)
- „STAKLAR“ obrt za staklarske usluge iz Slatine, vlasnik Miroslav Kolesarić, 3.288,42 kuna (za alat i opremu)
- „KOPFER“ obrt za obradu metala iz Virovitice, vlasnik Mario Kopfer, 3.319,78 kuna (za alat)
- „TIK-TAK“ obrt za popravak satova i izradu ključeva iz Slatine, vlasnica Snježana Kovačić, 4.000,00 kuna (za stroj)
- „MALOČA“ obrt za proizvodnju svijeća i suvenira od voska iz Virovitice, vlasnik Tomislav Maloča, 2.394,00 kuna (za opremu)
- „MOSLAVAC“ obrt za obradu metala iz Virovitice, vlasnik Tomislav Moslavac, 2.473,29 kuna (za alat)
- „ZLATARSKA RADNJA“ obrt za proizvodnju nakita iz Virovitice, vlasnik Marjan Nreca, 3.174,00 kuna (za alat i materijal)
- „DARKWOOD“ obrt za restauraciju starog namještaja i izradu suvenira iz Virovitice, vlasnik Darko Pejović, 2.740,20 kuna (za alat i stroj)
- „OBUĆARSTVO PETRIŠEVAC“ postolarski obrt iz Slatine, vlasnica Ljiljana Petriševac, 2.420,55 kuna (za materijal)
- „DALI“ obrt za proizvodnju licitarskih proizvoda iz Sladojevaca, vlasnica Slađana Petrošević, 2.841,20 kuna (za materijal)
- „CHOCO&PRALINEA“ obrt za ručnu izradu čokolade i pralina iz Virovitice, vlasnica Jasmina Petrović, 2.637,60 kuna (za alat)
- „IRON WINGS“ obrt za obradu metala iz Virovitice, vlasnik Marijo Požežanac, 1.764,75 kuna (za uređaj)
- „SABO“ obrt za bravarske usluge iz Virovitice, vlasnik Miljenko Sabo, 2.394,08 (za alat i materijal)
- „ALENKA“ obrt za šivanje i popravak odjeće iz Pitomače, vlasnik Franjo Široki, 2.946,70 kuna (za uređivanje poslovnog prostora i stroj)
- „URARSKI OBRT“ obrt za popravak satova iz Virovitice, vlasnik Dražen Tomac, 2.437,50 kuna (za alat i uređaj)
- „KOVAČKA RADIONICA“ obrt za kovačke usluge iz Velike Črešnjevice, vlasnik Marijan Trstenjak, 3.510,00 kuna (za alat)
- „TUZLAK PLET“ obrt za izradu proizvoda od slame, šibe, pluta i sl. materijala iz Slatine, vlasnik Goran Tuzlak, 2.355,05 kuna (za uređenje poslovnog prostora)
(www.icv.hr, ml, vpz.hr)