Kako pandemija s koronavirusom odmiče, sve je izvjesniji nepovoljan utjecaj novonastale situacije i na mentalno zdravlje građana. Tjeskoba, zabrinutost, strah i panika, ponekad i osjećaj beznađa, usamljenosti i socijalne isključenosti, osobito ako potraju, mogu biti čak i ozbiljna prijetnja mentalnom zdravlju, a njihov se nepovoljan utjecaj može protegnuti i nakon što se pandemija smiri.
Psihologija kao struka odmah je odgovorila ovom izazovu stavljajući svoje ljudske i stručne kapacitete na raspolaganje građanima. Psihološka prva pomoć na daljinu (telefonskim putem) dostupna je svima kojima je potrebna, i to u svim županijama. No, hrvatski su psiholozi otišli i korak dalje pa su u iznimno kratkom roku kreirali i objavili priručnik pod nazivom “Koronavirus i mentalno zdravlje; psihološki aspekti, savjeti i preporuke”.
Čak je i način izrade priručnika u potpunosti prilagođen situaciji, pa je priručnik u svojevrsnom trajnom nastajanju (to znači da će se postojećima u priručniku dodavati i novi stručni tekstovi, kako ih pojedini autori budu kreirali). Za sada priručnik ima 20-ak tekstova podjednakog broja različitih autora koji su pisani tako da ih mogu koristiti i stručnjaci, ali i svi građani zainteresirani za skrb o mentalnom zdravlju u ovom izazovnom vremenu koronavirusa.
Izdavač ovog priručnika je Hrvatska psihološka komora koja je u kratkom vremenu uspjela koordinirati i psihološku pomoć građanima na daljinu, ali i izradu ovoga priručnika. Ovo samo pokazuje koliko je psihologija kao jedna od najvažnijih pomažućih struka socijalno i društveno osjetljiva, prilagodljiva situaciji i uvijek na usluzi građanima.
Priručnik je u elektronskom obliku svima dostupan na stranicama Hrvatske psihološke komore (OVDJE).
(ZZJZ “Sveti Rok” VPŽ)