Na području virovitičko-podravske županije policija je zatekla još dva muškarca kako krše mjeru samoizolacije. Naime, danas su izvijestili kako su utvrdili da “46-godišnjak sa područja Virovitice krši naredbu iz rješenja o izrečenoj samoizolaciji, koja mu je izrečena u trajanju od 14 dana s početkom trajanja samoizolacije od dana 10.03.2020. godine” te također da “31-godišnjak sa šireg područja Pitomače krši naredbu iz rješenja o izrečenoj samoizolaciji, koja mu je izrečena u trajanju od 14 dana s početkom trajanja samoizolacije od dana 11.03.2020. godine.” Oba će muškarca biti prijavljena sanitarnom inspektoru.
Kako doznajemo, jednog su muškarca pronašli u trgovačkom centru na području Virovitice, a drugoga u kafiću na području Pitomače.
Prema riječima epidemiologa Miroslava Venusa, ravnatelja županijskog Zavoda za javno zdravstvo “Sveti Rok” i člana županijskog Stožera civilne zaštite, trenutno je na našem području oko 70-ak osoba u samoizolaciji. Ta se brojka konstantno mijenja, a samo jedan koji prekrši tu mjeru, a nosi virus (moguće je biti zaražen i ne pokazivati simptome nap.a.), dovoljan je da ugrozi čitavu okolicu.
– Ti ljudi moraju biti svjesni da ugrožavaju ne samo svoje zdravlje, već i zdravlje nekoga od svojih najbližih. Svatko od nas ima nekog tko je u rizičnim skupinama, bilo da su starije osobe ili su s nekakvim kroničnim bolestima za koje, ponavljamo, koronavirus bi mogao biti izuzetno opasan i izazvati teške kliničke slike pa možda i smrtni ishod. Zato pozivam sve da se pridržavaju odredbi kućne samoizolacije. Uvijek kažem nije to tako dug period, 14 dana mislim da svatko može organizirati da to provede u potpunosti – naglasio je Venus.
Osim onih koji su bili u izravnom kontaktu s oboljelom osobom, u samoizolaciji trebaju boraviti osobe koje su u posljednjih 14 dana boravile u gotovo svim zemljama Europe i svijeta. Tu se posebno ističu one iz kojih najčešće dolaze naši ljudi, kaže Venus, kao što su Italija, Austrija, Njemačka, Irska, Švedska, Španjolska, Francuska, Danska…
Važno je istaknuti da zaposlene osobe koje se nalaze u samoizolaciji imaju pravo na naknadu plaće, i to na teret Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. A za kupovinu namirnica, lijekova i svega drugoga uvijek postoji obitelj, prijatelji, susjedi, kao i brojne udruge i institucije koje su u ovom periodu odlučile pomagati na taj način.
Kazne za kršenje izolacije se kreću od 8 tisuća do 120 tisuća kuna, no ima li cijenu spoznaja da ste upravo vi osoba koja je zarazila svoju zajednicu i prouzročila nečiju smrt? (www.icv.hr, ml)
Objavljene kazne za kršenje samoizolacije: 8 tisuća kuna je tek početak, penju se do 120 tisuća kuna